۷ قابلیت جدید اندروید

7 قابلیت جدید اندرویدReviewed by آریانا on Jul 16Rating: 5.07 قابلیت جدید اندرویدتعداد قابلیت‌های جدید این سیستم عامل حدودا 55 مورد است که ما به هفت مورد در این متن معرفی کنیم.

دیشب کنفرانس I/O 2015 کمپانی گوگل در شهر سان فرانسیسکو بود ،گوگل در این اجتماع علمی از نسخه‌ی جدید سیستم عامل اندروید با نام  “اندروید M” رونمایی کرد.

در زمان پرده برداری سیستم عامل اندروید M، شش ارتقا کاربردی عمده را شاهد بودیم که در موارد دسترسی برنامه‌ها، وب، لینک ها، سیستم پرداخت موبایل، پشتیبانی از تشخیص اثر انگشت و عملکردی بهینه‌تر خلاصه می‌شدند. اما این شش به روز رسانی تنها تغییرات و قابلیت‌های جدید اندروید M نبود، بسیاری قابلیت‌ جدید دیگر  نیز در این سیستم عامل گنجانده شده  که گوگل در طول کنفرانس I/O فقط به آنها اشاره کرد.

تعداد قابلیت‌های جدید این سیستم عامل حدودا ۵۵ مورد است که ما  به هفت مورد  در این متن   معرفی کنیم.

قابلیت‌‌های جدید اندروید M

۱٫ انتخاب راحت کلمه و نوار ابزار کاربر پسند شناور

در سیستم عامل اندروید M انتخاب کلمات مورد نظر به طرز ساده‌تری صورت می گیرد. و نوار ابزاری زیبا و شناور .در رابط کاربری سیستم عامل وجود دارد. انتخاب این روش متفاوت تر از قبل بوده  و کاربرپسندی را با خود به  همراه دارد. در نوار این  ابزار شناور جدیدِ ارائه شده از آیکون‌های مبهم پیشین استفاده نمی‌شود، بلکه به جای این آیکون‌ها، قابلیت‌های کارآمدتری همچون Copy، Cut، Paste و … در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

۲٫ پشتیبانی مستقیم از قابلیت تشخیص اثر انگشت

گوگل  بعد از مدت ها انتظار کاربران یک API استاندارد برای پشتیبانی از قابلیت تشخیص اثر انگشت  ارائه داد. پس دیگر برنامه‌های اندروید از این قابلیت استفاده کنند. همچنین  تولید کنندگان گجت های هوشمند نیز می توانند از سیستم رمزگذاری واحد و مشخص شده ای جهت  استفاده از مزیت‌های قابلیت تشخیص اثرانگشت در موبایل های اندرویدی بهره ببرند.شرکت هایی  که از این ارتقا جدید در محصولات خود استفاده کنند ،قادر هستند سیستم پرداخت اندرویدی (Android Pay) را نیز فعال کنند.

۳٫ قابلیت اشتراک گذاری مستقیم

یکی از قابلیت های خوب سیستم عامل های اندروید اسستفاده از سیستم نوین اشتراک فایل می باشد؛ اما گوگل می گوید جای پیشرفت زیادی  برای این افزونه وجود دارد. در حال حاظر اگر اپلیکیشن های  متعددی را در موبایل اندرویدی خود دارید برای اشتراک‌گذاشتن آنها باید مراحل طولانی را طی کنید. اندروید M گوگل برای رویاروی با این مشکل، کارهای جالبی انجام داده است و قابلیتی را  با نام Direct Share  معرفی کرده است.  Direct Share  در اندروید M برای اشتراک گذاری های اولویت بندی قرار داده است .

۴٫ وضعیت Doze

Doze در واقع همانSleep  است. که دقیق‌ و بهینه‌ ارائه می شود.این کارایی بیشتر  در تبلت‌های که زمان زیادی را در وضعیت Idle به سپری می کنند کاربردی و موثر است. قابلیت Doze اندروید M باعث می شود که دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد .

۵٫ کنترل پیشرفته صدا

سیستم کنترل صدای اندرویدآبنبات چوبی خیلی  نبود و عدم ایجاد تغییر در این زمینه نسبت به نسخه‌ی کیت‌کت سیستم عامل اندروید تا حدی منجر به ناامیدی برخی از کاربران دستگاه‌های اندرویدی شده بود. اما گوگل در اندروید M توجه خاصی به این امر داشته است. در این سیستم عامل شما قادر هستید که جداگانه و مستقل و با توجه به سلیقه‌ی شخصی خود میزان شدت صدای بخش‌های گوناگونی همچون زنگ تماس، زنگ هشدار، پخش صوتی و … را تنظیم کنید.

۶٫  Google Now هوشمندتر

قابلیت Google Now درسیستم عامل جدید اندروید M  هوشمندتر می‌شود، شاید بپرسید چرا؟ در اندروید M کارایی Google Now می‌تواند کاملا هوشمندانه‌ برنامه‌های در حال اجرا بر روی دستگاه اندرویدی را شناسایی کند و با توجه کارایی لازم را به کاربر ارائه دهد. مثلا فرض کنید که به آهنگی در پخش کننده موسیقی موبایل خود گوشی می‌دهید. در این شرایط با فعال‌ کردن Google Now و گفتن جمله‌ی “What year was this recorded?” به معنای “چه سالی این آهنگ ضبط شده؟” پاسخ خود را از دستیار صوتی Google Now دریافت کنید. در واقع در اندروید M کارایی  Google Now م در کنار سایر برنامه‌های اندروید کارایی‌های هوشمندانه‌تری را به به شما ارائه می دهد.

۷٫ پشتیبان گیری هوشمند و  اتوماتیک  از برنامه‌ها

اندروید M به صورت  اتوماتیک از تمام اطلاعات برنامه‌های موبایل شما پشتیبان (Backup) تهیه می‌کند. نکته مهم اینکه  اگر کاربران حساب کاربری گوگلی خود را پاک کنند، بپشتیبان برنامه‌ها نیز حذف می شود . روند پشتیبان گیری اتوماتیک هر ۲۴ ساعت یک بار و در شرایطی که دستگاه وضعیت‌هایی مانند Idle یا شارژ کردن قرار گرفته باشد، انجام می‌گردد. باید برای این  منظور حتما باید اتصال وای‌فای دستگاه برقرار باشد.

پاسخ دهید