آموزش برنامه نویسی ، اموزش برنامه نویسی اندروید

تبلیغات

دسته‌ها


فضای سبز و ارتباط آن با توسعه پایدار شهریReviewed by فیروزه اکبری on Feb 27Rating: 5.0فضای سبز و ارتباط آن با توسعه پایدار شهریپارک ها و فضای سبز شهری از اهمیت استراتژیکی در کیفیت جامعه ی شهری برخوردارند. وجود مکان های طبیعی مثل پارک ها ، جنگل های شهری و کمربندهای سبز و اجزای طبیعی مثل درختان و آب در زمینه ی شهری علاوه بر خدمات مهم زیست محیطی ، فیزیولوژیکی ، زیباشناختی و بهداشتی دارای مزایای اجتماعی نیز هست که در قابل زیست نمودن شهرها نقش مهمی ایفا می کنند.

park

پارک ها و فضای سبز شهری از اهمیت استراتژیکی در کیفیت جامعه ی شهری برخوردارند. وجود مکان های طبیعی مثل پارک ها ، جنگل های شهری و کمربندهای سبز و اجزای طبیعی مثل درختان و آب در زمینه ی شهری علاوه بر خدمات مهم زیست محیطی ، فیزیولوژیکی ، زیباشناختی و بهداشتی دارای مزایای اجتماعی نیز هست که در قابل زیست نمودن شهرها نقش مهمی ایفا می کنند. به خصوص وجود درختان و گیاهان در فضای عمومی به یکپارچه سازی و تعادل بین افراد جامعه منجر شده و توسعه ی روابط اجتماعی را بهبود می بخشد.

منظر سبز و پارک می تواند مزایای اقتصادی را هم برای شهرداری و هم شهروندان فراهم سازد. پالایش هوا توسط درختان برای مثال ، منجر به کم شدن هزینه های کاهش آلودگی و میزان آن می شود. علاوه بر این پارک های شهری باعث افزایش جذابیت شهر ، افزایش گردشگری و در نتیجه درآمد می شود.

p17eb3t8ak1dl3pb21bm01it51o2m4

 

یافته ها نشان می دهد احساساتی که فضای سبز خصوصا پارک در ذهن مردم ایجاد می کند ، تأثیر مستقیمی بر تعادل روانی ، راحتی و انقطاع روزمرگی داشته است که تمامی این آثار به شدت در کیفیت زندگی مردم که از اجزای کلیدی توسعه ی پایدار است، نقش دارند. این خدمات غیر ملموس و غیر مادی منافع واضحی برای مردم دارد که نبود آن می تواند عواقب جدی اجتماعی – اقتصادی داشته باشد. به عنوان مثال عدم موفقیت در فراهم کردن منافع شفابخش و روانی دسترسی به طبیعت می تواند هزینه های درمانی و بهداشتی قابل توجهی در دراز مدت ایجاد کند. مطالعات نشان می دهد شهروندانی که در نواحی سبزتری زندگی می کنند، احساس ترس و رفتارهای تهاجمی و خشونت بار کمتری از خود نشان می دهد.

با توجه به آنچه گفته شد، در مدیریت ، برنامه ریزی و طراحی شهری باید به دنبال ایجاد و توسعه ی منظر و فضای سبز پایدار بود که ضمن حفظ تمامی منافع و فواید در جامعه ی شهری که از فضای سبز مورد انتظار است، کاش هزینه های پایداری، پایداری ، سازگاری ، مقاومت، تنوع زیستی و قابلیت کاربردی را نیز به دنبال داشته باشد.

منیع: ماهنامه ی فنی – تخصصی دانش نما سازمان نظام مهندسی استان اصفهان

سال ۲۱ شماره پیاپی ۲۱۳-۲۱۴

مشخصات

دانـــــلود

  • 563

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

فرادرس، بزرگ ترین دانشگاه آنلاین ایران
آموزش مبانی برنامه نویسی
آموزش جاوا
آموزش سی شارپ
آموزش شی گرایی در سی شارپ
آموزش ویژوال بیسیک دات نت
آموزش PHP
آموزش پایتون
آموزش برنامه نویسی C
آموزش برنامه نویسی C++
آموزش برنامه نویسی اندروید
آموزش وردپرس
آموزش برنامه نویسی