آموزش برنامه نویسی ، اموزش برنامه نویسی اندروید

تبلیغات

دسته‌ها


اورامان، تجلی معماری پایدارReviewed by فیروزه اکبری on Apr 23Rating: 5.0اورامان، تجلی معماری پایدارروستای بزرگ و تاریخی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان میان سلسله کوه های تخت و شاهو و کوسالان قرار گرفته است.

oraman

روستای بزرگ و تاریخی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان میان سلسله کوه های تخت و شاهو و کوسالان قرار گرفته است.

این روستا از جنوب به شهرستان پاوه، از شمال به شهر مریوان، از غرب به سلسله کوه های تخت و از شرق به شهر سروآباد منتهی می شود. اورامان با ۶۴۰ خانوار و ۳۰۰۰ نفر جمعیت در فاصله ی ۴۶ درجه و ۱۴ دقیقه تا ۴۶ درجه و ۲۸ دقیقه ی طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۱۶ دقیقه ی عرض جغرافیایی قرار دارد.

این روستای زیبا و کم نظیر در دره ی باصفا و سرسبز اورامان با چشمه ها و باغ های زیبا قرار گرفته است. دره ی اورامان در امتداد سلسله جبال تخت بین کوه تخت و قلعه ی معروف اورامان که نظاره گر خانه های پلکانی سنگی با پنجره های آبی رنگ ساخته شده، واقع است.

اما با نگاهی گذرا به غارهای اطراف و نقوش متعدد روی صخره ها و تخته سنگ ها، فرهنگ عامه ، آیین های سنتی ، صنایع دستی و ادبیات عرفانی در می یابیم که ساکنان این روستا بازماندگان اجدادی هستند که غارنشینی، کوه نشینی و دوره ی شکار و گردآوری و روستانشینی را تجربه کرده اند.

اورامان تخت

اورامی ها با دانش بومی خود در بستر زمان از تمامی عناصر طبیعی منطقه سود جسته و از این طریق ضامن بقای خویش در برابر ناملایمات زمانه خود بوده اند. استفاده از غار به عنوان پناهگاه در مقابل حیوانات وحشی و درنده ، استفاده از گیاهان وحشی برای غذا و درمان بیماری های مختلف، استفاده از چوب درختان سخت جهت ابزارسازی و صنایع دستی ، استفاده از شکار جهت تغذیه و لباس و ظرف آب و … همه و همه کانال همواری است که انسان امروزی را به گذشته های بسیار دور رهنمون می سازد.

روستای اورامان تخت ، موزه ی زنده ای است که هنوز هم حیات اجتماعی و اقتصادی گذشته را به همراه زندگی سنتی و بومی در ارتباط با بستر طبیعی پیرامون دارد و بسیاری از تجربیات زندگی دیرین به صورت کمرنگ تر از گذشته و کاملا واضح در آن به چشم می خورد. تعامل انسان و طبیعت در این ارتباط کاملا به همان شیوه ی کهن حفظ شده است.

برگرفته از کتاب اقلیم و معماری ایران نوشته رضا شاطریان

مشخصات

دانـــــلود

  • 345

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

فرادرس، بزرگ ترین دانشگاه آنلاین ایران
آموزش مبانی برنامه نویسی
آموزش جاوا
آموزش سی شارپ
آموزش شی گرایی در سی شارپ
آموزش ویژوال بیسیک دات نت
آموزش PHP
آموزش پایتون
آموزش برنامه نویسی C
آموزش برنامه نویسی C++
آموزش برنامه نویسی اندروید
آموزش وردپرس
آموزش برنامه نویسی