کاربرد BOOTSTRAP در طراحی سایت

کاربردBOOTSTRAP در طراحی سایت
کاربرد BOOTSTRAP در طراحی سایتReviewed by خاوری on Dec 23Rating: 5.0کاربرد BOOTSTRAP در طراحی سایتمقدمه افزایش روزافزون استفاده از ابزارهای مختلف در طراحی سایت و همچنین تلاش طراحان سایت برا ایجاد سایتی کاربرپسند و زیبا موجب شده است که استفاده از طرح های...

مقدمه
افزایش روزافزون استفاده از ابزارهای مختلف در طراحی سایت و همچنین تلاش طراحان سایت برا ایجاد سایتی کاربرپسند و زیبا موجب شده است که استفاده از طرح های پیش ساخته در طراحی سایت در بین طراحان متداول شود.  بوت استرپ نیز یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است که به دلیل به صرفه بودن محبوبیت بسیار بالایی در میان طراحان صفحات وب دارد و تا به اینجا نیز نسخه سوم (به زودی نسخه ی ۴ این فریم ورک هم روانه ی بازار گرم طراحی سایت می شود) این ابزار کارآمد منتشر شده است. در ادامه ما به معرفی اجمالی بوت استرپ می پردازیم.

Bootstrap در معنی لغوی
بوت در زبان انگلیسی به معنی پوتین است بوت استرپ هم درکل به معنی این است که در بعضی از پوتین ها زبانه ای برای راحت تر کشیدن پاشنه پوتین قرار دارد به این زبانه بوت استرپ می گویند. و به احتمال فراوان نیز به همین دلیل از این اصطلاح برای ابزار بوت استرپ استفاده می شود چون طراحی سایت را تا ۸۰ درصد راحتر و سریع تر می کند

 

Bootstrap در اصطلاح
بوت استرپ در اصطلاح به معنی خود راه انداز است در واقع BOOTSTAPINGبه معنی راه اندازی فرایند به صورت مستقل و بدون استفاده از منابع دیگر است.  اگر دقت کنید معنی واژه  BOOTINGکه به معنی راه اندازی سیستم و وارد سازی اطلاعات اولیه نرم افزار در رم کامپیوتر نیز از این اصطلاح الهام گرفته است.

 

تاریخچه BOOTSTRAP
بوت استریپ توسط آقایان  Jacob Thornton  و Mark Otto  طراحی شده است، این دو شخص از برترین کارمندان توئیتر هستند.
این طرح برای ایجاد سازگاری بین ابزارهای مختلف موجود در سایت توئیتر پیاده سازی شده است. قبل از ظهور بوت استرپ توئیتر از کتابخانه ها و ابزارهای زیادی برای طرح بندی خود استفاده کرده بود ولی به دلیل هزینه زیاد نگهداری و ناسازگاری با برخی از ابزارها، راه چاره  را در استفاده از بوت استرپ دید . این فریم ورک در سال ۲۰۱۱ با محبوبیت خاصی  مواجه شد و از آن پس به صورت متن باز در اختیار کاربران قرار گرفت.

 

BOOTSTRAP در طراحی سایت
بوت استرپ شامل حجم وسیعی از ابزارهای مورد نیاز برای طراحی سایت و وب اپلیکیشن و همچنین داری قالب های طراحی شده با HTML همراه با CSS است . از این قالب ها می توان به عنوان متن ها، فرم های ورود اطلاعات، تصاویر و …. در طراحی سایت استفاده کرد. این به گونه ای است که بوت استرپ می خواهد از طرح های پیش فرض در طراحی بیشتر استفاده کنیم.این قابلیت فضای بین کد نویسی و طراحی را کم می کند که در نهایت به کاهش زمان راه اندازی پروژه منجر می شود. همچنین بوت استرپ با دارا بودن افزونه های جاوا اسکریپت می تواند جلوه ی زیبایی به سایت و قالب شما دهد.

 

مزایای BOOTSTRAP
۱-Mobile First : به این معنی است که  در طراحی سایت قبل از این که به کامپیوتر فکر کنیم، سایت را برای موبایل طراحی می کنیم.در واقع دو نوع رویکرد برای طراحی سایت وجود دارد:
۱-۱ رویکرد Desktop محور: در این رویکربیشتر تلاش می شود تا سایت برای کامپیوتر های رومیزی و حداکثر لپ تاپ مورد استفاده قرار گیرد سپس مورادی چون : اندازه های تبلت و گوشی موبایل در اولیت های بعدی قرار دارند
۲-۱  رویکرد Mobile First : این رویکرد در طراحی سایت درست معکوس رویکرد قبلی کار می کند یعنی  الویت سایت برای استفاده در اندازه های کوچک است.
۲-پشتیبانی مرورگر: اکثر مرورگر های موجود این فریم ورک را پشتیبانی می کنند.
۳- استفاده آسان از بوت استرپ: آسانی این فریم ورک یکی دیگر از دلایل محبویت آن است که فقط با آشنایی مقدماتی از HTML و CSS می توان از بوت استرپ   استفاده کرد .
۴- طراحی ریسپانسیو: بوت استرپ خود یک  ابزاری است که به طراحی واکنش گرا برای دستگاه های مختلف کمک می کند و از کلاس های متعددی بهره مند است که در حال حاضر برای  چهار نوع صفحه نمایش مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد BOOTSTRAP در طراحی سایت

عیب اصلی BOOTSTRAP
مشکل اصلی در به کار گیری از بوت استرپ این است که سایت ها به طور تدریجی رنگ و لعاب یکسانی به خود می گیرند . با این پیشرفتی که  بوت استرپ دارد درآینده ای نزدیک شاهد سایت هایی خواهیم بود که از نظر ظاهرخیلی به هم شبیه هستند البته این به آن معنی نیست که ما از این بوت استرپ استفاده نکنیم بلکه استفاده از این فریم ورک در کنار استایل دهی مناسب به قالب سایت باعث زیبایی و کارآمدی بیشتر سایت نیز می گردد.

 

جمع آوری مطلب : آقای خاوری

پاسخ دهید