کاربردهای تجاری شبکه های کامپیوتری

کاربردهای تجاری شبکه های کامپیوتریReviewed by آریانا on Oct 3Rating: 5.0کاربردهای تجاری شبکه های کامپیوتریمی خواهیم درباره اهمیت شبکه های کامپیوتری و اینکه چه کاربردهایی دارند، صحبت کنیم.

در این بخش می خواهیم درباره اهمیت شبکه های کامپیوتری و اینکه چه کاربردهایی دارند، صحبت کنیم.  در اکثر شرکتها مثل شرکت های تولید، انبارداری، فروش و حسابداری و ..، شما برای یکپارچه کردن اطلاعات کل شرکت، نیاز به این دارید که تمامی سیستم های کامپیوتر را به هم متصل نمایید. به بیان کلی تر اشتراک منابع (resource sharing ) به ما اجازه می دهد تا برنامه ها، تجهیزات و به خصوص داده ها را در اختیار همه ی آنهایی که به این شبکه متصلند، قرار دهیم. ساده ترین مثال چاپگری است که برای کارکنان شرکت به اشتراک گذاشته شده و استفاده از یک چاپگر شبکه ارزانتر، سریعتر و کم هزینه تر از وقتی است که شما برای هر کارمند یک چاپگر اختصاصی تهیه نمایید.

امروزه اشتراک اطلاعات بسیار مهم تر از اشتراک تجهیزات فیزیکی مثل چاپگر و اسکنر و .. است. امروزه تمام شرکت های بزرگ و متوسط به شدت به اطلاعات کامپیوتری خود وابسته اند. بانکی که کامپیوترهای آن از کار افتاده باشد پنج دقیقه هم نمی تواند دوام بیاورد. حتی شرکت های کوچکی مثل آژانس های مسافرتی و دفاتر خدمات حقوقی نیز به شدت به اطلاعاتشان وابسته هستند.

گاهی اطلاعات شرکت می تواند در یک یا چند پایگاه داده متمرکز باشد و کارمندان بایستی بتوانند از راه دور به آنها دسترسی داشته باشند. در این مدل، اطلاعات در کامپیوترهای پرقدرتی به نام سرویس دهنده (Server )که اغلب در یک مرکز و تحت کنترل سرپرست سیستم قرار دارند نگهداری می شوند. کارمندان نیز که در اینجا به آنها مشتری (client) گفته می شود از راه دور و از پای کامپیوترهای معمولی خود به این اطلاعات دسرسی پیدا کنند. اتصال کامپیوترهای سرویس دهنده و مشتری از طریق شبکه صورت می گیرد.

در مدل مشتری-سرویس دهنده، دو پروسس (process) دخیل هستند. یک پروسس روی کامپیوتر مشتری و دیگری روی کامپیوتر سرویس دهنده. ارتباط از لحظه ای آغاز می شود که پروسس مشتری از طریق شبکه یک پیام به پروسس سرویس دهنده فرستاده و سپس به انتظار پاسخ آن می ماند. وقتی پروسس سرویس دهنده درخواست مشتری را دریافت کرد، کار خواسته شده را انجام می دهد و پاسخ را به مشتری پس می فرستد.

گاهی در یک شبکه کامپیوتری رابطه ی بین افراد اهمیت بیشتری نسبت به تبادل اطلاعات بین کامپیوترها دارد. چنین شبکه ای در واقع یک رسانه ی ارتباطی (communication medium)  است. امروزه تقریبا هیچ شرکتی را نمی توان یافت که از سرویس پست الکترونیک (ایمیل) استفاده نکند. و درواقع بسیاری از ارتباطات روزمره کارمندان از همین طریق صورت می گیرد. اما ایمیل تنها شکل از ارتباطات پیشرفته ای نیست که به لطف شبکه های کامپیوتری ممکن شده است، در یک شبکه دو نفر که فاصله ی زیادی با هم دارند می توانند به طور مشترک روی یک گزارش یا مقاله کار کنند. وقتی یکی از آنها تغییری در این گزارش می دهد، دیگری بلافاصله آن را خواهد دید .

یکی دیگر از امکانات ارتباطی شبکه ها ، کنفرانس ویدئویی (video conferencing) است. به کمک این تکنولوژی کارمندان که هزاران کیلومتر از هم فاصله دارند می توانند یکدیگر را ببینند. صدای هم را بشنوند و یا حتی مطالب خود را روی یک تخته سیاه مجازی بنویسند. کنفرانس ویدئویی جایگزین بسیار مناسبی برای کنفرانسهای واقعی که متحمل هزینه های زیادی هستند، می باشد.

یکی دیگر از امکانات شبکه ها امکان تجارت الکترونیک بین شرکت های کوچک و بزرگ است. مثلا سفارش خرید قطعات کامپیوتری یک شرکت می تواند از طریق شبکه صورت بگیرد و اماکن سفارش و خرید در لحظه لزوم نگهداری و انبار کردن را منتفی می کند و در هزینه و زمان صرفه جویی می شود.

گرایش تجاری دیگری که امروزه اهمیت پیدا کرده، فروش محصولات روی اینترنت است. این روزها شرکت های بسیاری برای فروش محصولاتشان از اینترنت استفاده می کنند. این شاخه از تجارت که به تجارت الکترونیک (electronic commerce) معروف است در آینده رشد بسیار بیشتری خواهد کرد.

برگرفته و خلاصه از کتاب:شبکه های کامپیوتری نوشته اندرو اس. تنن بام.  ترجمه ملکیان، پدرام و زارع پور

پاسخ دهید