پیش نیازها و مقدمات شروع برنامه نویسی

پیش نیازها و مقدمات شروع برنامه نویسیReviewed by آریانا on Sep 27Rating: 5.0پیش نیازها و مقدمات یادگیری برنامه نویسیاگر شما هم تصمیم دارید که وارد دنیای پرهیجان و لذت بخش برنامه نویسی شوید، بهتر است تا ابتدا با پیش نیاز ها و مقدمات اصول و مفاهیم برنامه نویسی آشنا شوید.

امروزه اهمیت برنامه نویسی بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر شما هم تصمیم دارید که وارد دنیای پرهیجان و لذت بخش برنامه نویسی شوید، بهتر است تا ابتدا با پیش نیاز ها و مقدمات اصول و مفاهیم برنامه نویسی آشنا شوید. شما می بایست علاوه بر فراگیری اصول حرفه ای برنامه نویسی، دارای تفکری منطقی و در عین حال انتقادی باشید، رابطه ی خوبی با ریاضیات داشته باشید و اندکی هم ذوق هنری و آشنایی با معانی رنگ ها و نحوه به کار گیری رنگ در اپلیکیشن یا نرم افزار را بدانیم .

شما به عنوان یک برنامه نویس باید قدرت تجزیه و تحلیل یک سیستم را داشته باشید. توانایی حل مسائل با مفاهیمی چون الگوریتم و فلوچارت نیز در برنامه نویسی نکته ی مهمی است.

علاوه بر آن نیازمند فراگیری مهارتهایی هستید که خواه ناخواه برنامه نویسی شما را تحت الشعاع قرار می دهد و آن دو مهارت عبارتند از فراگیری مهارت های اصولی تایپ کردن و زبان انگلیسی.

رابطه تایپ کردن و برنامه نویسی:

در برنامه نویسی نحوه صحیح تایپ کردن می‌تواند همچون ابزاری کاربردی، تأثیر بسزایی در کیفیت و سرعت کار شما داشته باشد. در واقع یکی از اصلی ترین پیش نیازهای برنامه نویسی، کسب مهارت تایپ صحیح ده انگشتی می باشد. چون ما علاوه بر تایپ کردن کدهای برنامه نویسی، مابین فکر کردن و نوشتن کد زمان اندکی را صرف خواهیم کرد و گاهی نیاز داریم تا پیرامون اپلیکیشن خود توضیحاتی بنویسیم و یا چنانچه عضو یک تیم برنامه نویسی باشیم نیاز داریم تا با مابقی برنامه نویسان در تعامل بوده و مکاتبه نماییم و یا از طریق Comment، توضیحاتی را درون کد خود بنویسیم.

شما باید حین برنامه نویسی کوتاهترین زمان را برای تبدیل ایده ی ذهنی خود به کدهای برنامه نویسی صرف کنید تا هم احتمال فراموش کردن ایده به حداقل برسد و هم اینکه کمتر خسته شوید.

تاثیر دانش زبان انگلیسی در برنامه نویسی:

زبان بین المللی در رشته IT انگلیسی ست پس دیگر مهارت لازم و ضروری برای برنامه نویسی، فراگیری زبان انگلیسی است. همانطور که می دانید، یک برنامه نویس برای این که همواره به روز باشد و از آخرین پیشرفت ها در زمینه برنامه نویسی مطلع باشد می بایست با زبان انگلیسی آشنا باشد چرا که تولید علم در دنیا به این زبان صورت می گیرد. از سوی دیگر Documentation یا اسناد زبان های برنامه نویسی کاملاً به زبان انگلیسی نوشته شده است و برای خواندن آن ها ما می بایست با زبان انگلیسی آشنا باشیم. یکی دیگر از مواردی که دانستن زبان انگلیسی در آن به کمک ما می آید مکاتبه با دیگر برنامه نویسان در سرتاسر دنیا است. به طور مثال وب سایت Stack Overflow این امکان را به ما می دهد که سؤالات یا مشکلات خود به همراه کدی که نوشته ایم را به اشتراک بگذاریم و از نظر دیگر برنامه نویسان پیرامون آن آگاه شویم.

برنامه نویسان مبتدی می‌توانند با فراگیری صرفاً ۲۰۰۰ واژه پرکاربرد زبان انگلیسی بخش قابل توجهی از مکالمات و مکاتبات خود (حدوداً ۸۵ درصد) را با دیگر برنامه نویسان دنیا انجام داده و یا به سهولت بتوانند کتاب های مرجعی که به زبان انگلیسی نوشته شده اند را مطالعه نمایند.

آشنایی با مفاهیم فناوری اطلاعات:

شما به عنوان یک برنامه نویس باید برخی مفاهیم را بدانید . مثلا اینکه مثلا کدهای شما چگونه اجرا می شوند ؟ کدها چگونه به سمت سرور می روند ؟ پروتکل چیست ؟ مفسر با کامپایلر چه تفاوت هایی دارند؟ نرم فزار، سخت افزار، شبکه هر کدام چه مفاهیم و کاربرهایی دارند.

– آشنایی نسبی با کامپیوتر: شروع برنامه نویسی با استفاده از یک کامپیوتر یا لپ تاپ است لذا دانشجویی که قصد دارد برنامه نویسی یاد بگیرد حداقل می بایست کار کردن با کامپیوترها را بلد باشد، می بایست بتواند یک برنامه یا بازی را روی سیستم خود نصب و استفاده کند و برخی مشکلات رایج در کامپیوترها را به تنهایی حل کند (مثلاً این که چه طور یک فایلی که Delete کردن است را مجدد بازیابی کند!)

شما باید همچنین با اینترنت و نحوه استفاده از ایمیل، نحوه صحیح جستجو در اینترنت و .. آشنا باشید. همچنین باید یک زبان برنامه نویسی مناسب را انتخاب نمایید و از اساتید و وسایل کمک آموزشی مناسب بهره بگیرید. هر روز تمرین کنید و نا امید نشوید.

پاسخ دهید