ویژگی های یک برنامه نویس قوی و ایده آل

ویژگی های یک برنامه نویس قوی و ایده آلReviewed by آریانا on Nov 15Rating: 5.0ویژگی های یک برنامه نویس قوی و ایده آل15 مشخصه ی یک برنامه نویس خوب که می تواند تیم برنامه نویسی شما را قوی کند را شرح می دهیم.

امروز ما می خواهیم در مورد ویژگی های یک برنامه نویس خوب صحبت کنیم. در ادامه ۱۵ مشخصه ی یک  برنامه نویس خوب که می تواند تیم برنامه نویسی شما را قوی کند را شرح می دهیم.

 1. مهارت های تکنیکی موثر

برای یک برنامه نویس خوب بودن مهم نیست که در یک زبان برنامه نویسی چند سال است که فعالیت می کنید بلکه باید در نظر داشت که یک برنامه نویس که بیشتر زمان خود را صرف زبان های قدیمی کرده است و اخیرا زبان های برنامه نویسی جدید را به دانش خود اضافه کرده است میتواند برنامه نویس حرفه ای باشد. به طوری که تجربیات خود را در حوزه هایی دیگر از برنامه نویسی کسب کرده است.

 1. مهارت های اشکال زدایی

یک برنامه نویس خوب باید بتواند هنگامی که نرم افزار مطابق انتظار کار نمی کند،  برای رسیدن به ریشه مشکل به سرعت و به طور موثر وارد عمل شود. همچنین او باید بتواند هنگام بروز مشکل با دقت کد خود را بررسی کند و ایرادات را برطرف نماید.

 1. تمایل روزافزون به یادگیری

همان طور که می دانید در دنیای امروز فناوری همیشه در حال تغییر و تحول است و مهارت ها و توانایی های یک برنامه نویس می تواند در عرض چند سال منسوخ و کهنه شود . برنامه نویسی قوی است که به یادگیری اخرین تکنولوژی های حوزه شغلی خود علاقمند و مشتاق به شرکت در کلاس های آموزشی در دسترس باشد.

 1. وفق دادن خود با محیط

کارایی شخصی یک کارمند مهمترین قسمت در بهره وری شرکت است. بعضی از برنامه نویسان برای تمرکز به محیطی آرام نیاز دارند در صورتی که بعضی دیگر در محیط های شلوغ نیز قادر به رشد هستند. اما فرد موفق کسی است که بتواند به سرعت خود را با محیط وفق داده و هماهنگ شود.

 1. توانایی حل مشکلات

یک برنامه نویس خوب در تلاش برای پیداکردن یک راه حل و یا راه کار ،برای چیزی برای کار کردن است حتی اگر آن چیز عجیب و غریب باشد. برای یک برنامه نویس موفق “راهی وجود ندارد” معنایی ندارد و برای هر مشکلی قطعا راه حلی پیدا می کند.

 1. اشتیاق فراوان برای کار
 2. برنامه نویسان واقعی خودشان اعلام می کنند که “حرفه ایهای کامپیوتر ” زمان خود را ، در بازی کردن ، ایجاد سرور و یا ایجاد برنامه های کاربردی برای دوستانشان می گذرانند و همواره از وقت خود بهترین بهره را می برند.
 3. توانایی حفظ آرامش

گاهی اوقات برنامه نویسی می تواند یک حرفه ی بسیار پر تنش باشد. هنگامی که زمان کم و محدود است و به نظر می رسد که هیچ چیز به خوبی کار نمی کند به سادگی می تواند یک برنامه نویس را به اصطلاح فلج کند.

اما یک برنامه نویس حرفه ای در استرس زا ترین موقعیت ها می تواند آرامش خود را حفظ کند و مهمتر از همه این که کار را رو به جلو پیش ببرد.

 1. داشتن مهارت های اجتماعی

یک برنامه نویس نباید همیشه فقط پشت سیستم خود بنشیند و با دیگران در ارتباط نباشد.

یک برنامه نویس خوب به طور منظم با مدیران، کارکنان و مشتریان در ارتباط است. توانایی برخورد خوب با دیگران از ملزومات یک برنامه نویس حرفه ای است.

این قضیه مخصوصا هنگامی صادق است که هنگامی که برنامه نویس برای توضیح چگونگی کار کردن سیستم باید در جمع مشتریان شرکت کند.

 1. تنبلی

در کتاب The Perl Programming Languages سه ویژگی خوب برای برنامه نویسان را نام برده است که عبارتند از : تنبلی ، بی حوصلگی و غرور.

تنبلی در نگاه اول ممکن است که خصوصیت بدی برای کارکنان یک شرکت به نظر برسد ، اما مدیران IT  بر این باورند که اگر شما بهترین راه را برای انجام یک کار می خواهید  ، از یک شخص تنبل راه حل آن را بپرسد.

 مطمئن باشید آن شخص سریعترین و کارآمد ترین راه برای انجام آن پیدا می کند.

کارکنان برنامه نویس یک شرکت می توانند فرایند انجام یک کار را اتوماسیون کنند،و در ازای آن در وقت و هزینه صرفه جویی می شود.

 1. چشم انداز کسب و کار

هنگامی که روی ساختن قسمتی از نرم افزار تمرکز می کنید به سادگی می توانید هدف های خود را فراموش کنید.

یک برنامه نویس ایده آل باید بتواند بر روی کل پروژه تمرکز کند و به خودش اجازه دهد که بر روی کل پروژه حرکت کند. او همچنین باید راه حل های خود را برای یک موضوع جدید بیان کند و مشکل را از پیش پای مدیران بردارد.

 1. توانایی در برنامه ریزی و زمانبندی

به جای جا به جایی در سمت شغلی ،بهتر است که کارکنان برنامه نویس اول ویژگی های محصول نهایی مطلوب را حدالامکان یاد بگیرند.

زمانی که برنامه نویس یک تجزیه تحلیل پیچیده را انجام می دهد، قبل از نوشتن اولین خط کد، ساختار برنامه خود را طراحی می کند.

همچنین برنامه نویس خوب باید بتواند یک پروژه را در موعد مقرر انجام دهد و برای زمان خود برنامه ریزی داشته باشد.

 1. توانایی مدیریت شکست

در برنامه نویسی کم تر پیش می اید که با اولین تلاش به آن چیزی که میخواهیم برسیم.در واقع شکست ، تقریبا حتمی است.

این مهم است که برنامه نویسانی را بیابیم که به خطاها به چشم چالش نگاه کنند نه اینکه برای آنها شکست اطلاق شود.

تداوم در کار بسیار مهم است و توانایی اینکه اگر به مشکل برخوردند بتوانند بیش از ساعت کاری بر روی تمرکز کنند.

 1. ذهنیت کار گروهی

اگر یک برنامه نویس تنها برنامه نویس شرکت باشد، به ندرت تنهایی کار می کند.

توانایی کار با برنامه نویسان ، کاربران کسب کار، کارکنان فروشگاه ها و مارکتینگ(marketing)  ازضروریت های شخصیت یک برنامه نویس است.

 1. تمایل به پژوهش

برنامه نوسی باید شخصیتی داشته باشد که جدا از زبان مربوط به خود در مورد صنایع خاص، به منظور طراحی برنامه هایی که برای کارمندان و یا مشتریان خوددارد را به خوبی یاد بگیرد.

 

پاسخ دهید