همنشینی انسان، طبیعت و معماری در روستای کندوان

همنشینی انسان، طبیعت و معماری در روستای کندوانReviewed by فیروزه اکبری on Mar 5Rating: 5.0همنشینی انسان، طبیعت و معماری در روستای کندوانروستای کندوان تنها روستای صخره ای ایران در دامنه سرسبز کوه "سلطان داغی" و در پنجاه کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است. این روستا دارای حیات انسانی و زندگی روستایی پویا بوده و کارشناسان میراث فرهنگی ایران و دیگر کشورهای جهان مطالعات گسترده ای را برای کشف قدمت آن که بیش از چندین هزار سال است انجام داده اند.

روستای کندوان تنها روستای صخره ای ایران در دامنه سرسبز کوه “سلطان داغی” و در پنجاه کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است.

این روستا دارای حیات انسانی و زندگی روستایی پویا بوده و کارشناسان میراث فرهنگی ایران و دیگر کشورهای جهان مطالعات گسترده ای را برای کشف قدمت آن که بیش از چندین هزار سال است انجام داده اند.

گفته می شود که حمله ی مغولان سبب شد تا مردم روستاهای اطراف و به خصوص “حیله ور” از موقعیت طبیعی کران ها استفاده کرده و به تدریج درون کران ها را خالی کرده و در آن جایگزین شوند. به این ترتیب هم خود را از نظر رویارویی با بیگانگان در امان ببینند و هم با سکونت در کران ها در تابستان و زمستان از مقابله با سرما و گرما در امان باشند(وارن ۱۳۷۶).

روستای کندوان

معماری صخره ای روستای کندوان در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطراف ، جهانی از زیبایی آفریده شده است. در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کو ههای سهند، منظره ای در یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط ایران ایجاد شده است. ده ها کران به صورت چند تایی ، جفتی ، تکی مخروطی شکل و دوک مانند یکی از بهترین مناظر طبیعی ایران را مجسم ساخته است. از دهانه های آتشفشان سهند و دیگر کوه های آتشفشانی طی هزاران سال مواد مذاب بیرون می جهیده است. این گدازه ها در طی قرون متمادی روی هم انباشته و به تدریج روی آنها پوسته ای از سنگ توف با مقاومتهای مختلف ایجاد شده است. توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی به وسیله ی باد و بوران و برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران درآمده است. به تدریج قسمت های کمتر سخت کرا نها ریخته و قسمت های سخت تر باقی مانده است و وضعیت کنونی را ایجاد نموده است.

کندوان

کرانها عموما داری دو طبقه و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد شده است. شکل مخروطی اغلب کران های دارای طبقات از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند. ارتباط طبقات بالایی کرا نها با خارج از طریق پلکان بسیار زیبایی از بدنه ی خود کران تأمین شده است.

کندوان

آبریزها اکثرا در کنار معابر در خارج از کرانها و محیط مسکونی قرار دارد و هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. بسته به شیب زمین ، آبریزها دارای چند محل نشیمن و انباره می باشند.

به خاطر قطر و ضخامت کرانها ایجاد نورگیر در طبقات پایین، کار بسیار مشکلی است. به همین دلیل نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع هستند. جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شکل شطرنجی است و در آنها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است. شیارهای فراوان در روستا ، کران ها را از یکدیگر جدا و شکل طبیعی کوچه های روستا را ایجاد کرده است. کران ها معمولا با پل های چوبی به هم راه دارند. روستای کندوان ، مسجد ، حمام ، مدرسه ، و آسیاب دارد و کران مسجد ، یکی از بزرگترین کران های روستا را به خود اختصاص داده است. طبقه ی همکف بیش تر اصطبل و طبقات دوم ، سوم و چهارم مسکونی اند و در بعضی موارد از طبقه ی چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده اند.

روستای-کندوان4

منابع:

  1. وارن، جانسوان؛ “اقلیم و معماری”؛ترجمه مجید حبیبی نوخندان؛ فصلنامه ی تحقیقات جغرافیایی؛ شماره ۴۶؛۱۳۷۶٫
  2. ماهنامه ی فنی – تخصصی دانش نما سازمان نظام مهندسی استان اصفهان سال ۲۱ شماره پیاپی ۲۱۳-۲۱۴

پاسخ دهید