مهندسی معکوس در نرم افزار قسمت اول

مهندسی معکوس در نرم افزار قسمت اولReviewed by آریانا on Oct 15Rating: 5.0مهندسی معکوس در نرم افزار قسمت اولبه معرفی برخی کاربردهای مهندسی معکوس در نرم افزار می پردازیم.

تعریف مهندسی معکوس :

در مفهوم کلی در مراحل تولید یک محصول هر گونه تلاش در جهت رسیدن از یک مرحله بالاتر به مرحله پایین تر را مهندسی معکوس می نامند. به عنوان مثال رسیدن از محصول تولید شده نهایی به ایده ها و روش های تولید آن، نمونه ای از مهندسی معکوس محسوب می شود. معمولا این تلاش ها به دلایل زیر صورت می گیرند:

 1. شناسایی اجزاء سازنده یک محصول و روابط بین این اجزاء.
 2. مستندسازی یک سیستم به نحوی که قابلیت درک بهتری را ایجاد کند.
 3. ایجاد تغییرات در سیستم به نحوی که با خواسته های جدید مطابقت داشته باشد (مهندسی مجدد).
 4. به کارگیری محصول یا اجزای سازنده آن به منظور ساخت ی محصول جدید.
 5. بررسی و ردیاب مشکلات در یک سیستم موجود.

به منظور آشنایی بیشتر با مفاهیم ذکر شده نمونه هایی از کاربردهای مهندسی معکوس را در رشته های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

مکانیک و مهندسی معکوس

کاربردهای مهندسی معکوس در این رشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال با گرفتن تصاویر و یا بررسی لیزری از جهات مختلف از یک جزء مکانیکی و پردازش این تصاویر به کمک نرم افزارهای کامپیوتری، طرح اولیه جزء مورد نظر با دقت نسبتا خوبی در کامپیوتر ایجاد می شود. با استفاده از نرم افزارهای CAD می توان آن را مورد بررسی قرار داده و یا در صورت لزوم تغییراتی را در مدل موجود ایجاد کرد. طرح ایجاد شده می تواند به منظور کپی برداری و یا ایجاد محصول جدید به کار گرفته شود.

مهندسی معکوس در زیست شناسی و نانوتکنولوژی

مهندسی معکوس در رشته ی نوپای نانوتکنولوژی به کمک مهندسان و طراحان این رشته آمده است. نانوتکنولوژی رشته جدیدی است که بر روی طراحی و ساخت اجزاء و سیستم های بسیار کوچک در حدود چندین مولکول و یا اتم بحث می کند. طراحان این سیستم ها از مدل های موجود در جهان طبیعی الگوهای بسیاری گرفته اند. به عنوان مثال با بررسی دقیق باکتری ها، ویروس ها و سایر سیستم های موجود در طبیعت و نحوه کارکرد آنها توانسته اند اهرم ها، بازوها و اجزاء متحرکی را با اندازه هایی در حدود چند اتم ایجاد کنند.

مهندسی معکوس در الکترونیک و سخت افزار

در رشته الکترونیک و طراحی دیجیتال مهندسی معکوس محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و ابزارهای متنوعی نیز برای تسهیل آن ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال انواع گوناگونی از اسکنرها برای اسکن و تحلیل مدارهای مجتمع چاپی و ایجاد نت لیست ها که در حقیقت طرح اولیه مدار هستند ارائه شده اند.

این اسکنرها به کمک یک تحلیل گر نرم افزاری با پردازش تصاویر گرفته شده از مدار، اجزاء آن را به طور خودکار شناسایی کرده و روابط بین آنها را نیز تشخیص می دهند و در نهایت طرح اولیه مدار را در کامپیوتر ایجاد می کنند. نمونه های دیگری نیز برای پردازش ورودی ها و خروجی های یک IC و ایجاد جدول منطقی آن وجود دارند که کاربردهای بسیاری دارند.

کاربردهای مهندسی معکوس در نرم افزار

با توجه به آنچه گفته شد حال به معرفی برخی کاربردهای مهندسی معکوس در نرم افزار می پردازیم.

 1. کشف کدگذاری ها و رمزها
 2. استفاده در مراجع قاونی
 3. مبارزه با ویروس ها و کشف نرم افزارهای مخرب
 4. تغییر در روند اجرایی و یا ظاهر یک نرم افزار
 5. طراحی مجدد یک نرم افزار
 6. مستندسازی یک نرم افزار موجود

در پست های بعدی به تفصیل در مورد این ۶ کاربرد صحبت خواهیم کرد.

منبع:کتاب CRACK و تکنیک های نفوذ به نرم افزار نوشته مهندس امید غلامی و مهندس سید بهزاد لاجوردی

پاسخ دهید