معماری کانستراکتیویسم

معماری کانستراکتیویسمReviewed by آریانا on Nov 18Rating: 5.0معماری کانستراکتیویسممعماری کانستراکتیویسم یکی از سبک های مهم برای تبیین اصول و ارائه ساختمان های مدرن در بین دو جنگ جهانی بود. خاستگاه این معماری شوروی بود.

معماری کانستراکتیویسم یکی از سبک های مهم برای تبیین اصول و ارائه ساختمان های مدرن در بین دو جنگ جهانی بود. خاستگاه این معماری شوروی بود.

سبک کانستراکتیویسم توجه و هدف خود را ساختار قرار داده بود. کانستراکتیویسم در بین عده ای از نخبگان هنری شامل نقاشان، مجسمه سازان و معماران بودند، در بعد از انقلاب سوسیالیستی در شوروی مطرح شد. آنها همچون فوتوریست ها و سایر مدرنیست ها اعتقاد به تکنولوژی، صنعت و عملکرد داشتند. کانستراکتیویست ها خود را مدرنیست های شوروی محسوب می کردند و خواستار توسعه و پیشرفت و ورود این کشور عقب مانده به جهان مدرن بودند.

هم سوسیالیسم به عنوان یک مشی سیاسی و هم کانستراکتیویسم به صورت یک سبک هنری هر دو به گسست از گذشته و نگاه به آینده معتقد بودند. هر دو ترقی و تعالی در آینده و بازسازی شوروی را از طریق اتکا به علم و تکنولوژی دست یافتنی می دانستند.

یکی از اولین ساختمان های سبک کانستراکتیویسم که نماد این سبک محسوب می شود، ماکت بنای یادبود بین الملل سوم است که توسط ولادیمیر تاتلین در سال ۱۹۲۰ طراحی شد. این بنای مارپیچ حلزونی شکل به ارتفاع حدودا ۳۹۰ متر، نمایشی بود از اعتقاد سوسیالیسم بر روند تکاملی تاریخ، به صورتی که تاریخ خود را تکرار می کند ولی هر تکرار مرحله ای بالاتر و فراتر از مرحله قبل است و در نهایت تکامل تاریخ به سوسیالیسم و کمونیسم منتهی می شود. از وسط این برج فولادی مرتفع، ساختمان شیشه ای پارلمان آویزان شده بود. اگر برج ایفل طلیعه عصر تکنولوزی مدرن را نوید می داد، این برج بشارت دهنده سپیده دمان عصر سوسیالیسم بود. متأسفانه این نماد بسیار زیبا و گویا از سوسیالیسم، کانستراکتیویسم و جهان مدرن هیچگاه ساخته نشد.

ماکت بنای یادبود بین الملل سوم
ماکت بنای یادبود بین الملل سوم

کانستراکتیویست ها خواستار دگرگونی بنیادین در روش های ساخت و ساز سنتی و به طور کلی نگرش جدید نسبت به هنر و زیبایی بودند. یکی از اولین شعارهای آنها در اوایل دهه ۱۹۲۰ چنین بود:”مرگ بر هنر، زنده باد تکنولوژی…زنده باد تکنسین های کانستراکتیویست.”

کنستانتین ملنیکوف اولین معمار روس بود که شهرت بین المللی کسب کرد. از کارهای مهم وی طراحی غرفه شوروی در نمایشگاه هنرهای تجسمی در پاریس و طراحی پنج باشگاه کارگران در مسکو بود. هر کدام از این بناها دارای خصوصیات ویژه بودند و فضاهای سیرکلاسیون و آمفی تئاتر بر روی نمای خارجی ساختمان به نمایش گذارده بودند.

از دیگر معماران مطرح این سبک، الکساندر وسنین طراح ساختمان روزنامه پراودا، و دو برادرش لئونید و ویکتور  بودند. ویکتور طراح بزرگترین پروژه ساختمانی اجرا شده در بین دو جنگ در شوروی یعنی سد عظیم دنییپر بود. از دیگر معماران سبک کانستراکتیویسم ال لیسیتزکی بود که از بنیانگذاران کانستراکتیویسم محسوب می شود و در طراحی بنای یادبود بین الملل سوم با تاتلین همکاری داشت.

طراح ساختمان روزنامه پراودا
ساختمان روزنامه پراودا

از اواخر دهه ۱۹۲۰، کانستراکتیویسم بر کشورهای غربی چون فرانسه، هلند، سوییس، چکسلواکی و انگلستان تأثیر گذاشت. ساختمان های هانز مایر و والتر گروپیوس در آلمان با اسکلت فلزی و پوسته ی شیشه ای شباهت های زیادی به کارهای کانستراکتیویست ها دارد. در آمریکا در فیلادلفیا، طرح ساختمان انجمن وجوه پس انداز تحت تأثیر معماری کانستراکتیویسم بوده است.

ساختمان انجمن وجوه پس انداز
ساختمان انجمن وجوه پس انداز فیلادلفیا

امروزه بسیاری از نظرات و طرح های معماری کانستراکتیویسم همچون نمایش تکنولوژی، نمایان کردن عملکرد، سازه، تأسیسات و سیرکلاسیون و پرهیز از هر گونه تزئینات در طرح های معماران های-تک مشاهده می شود. زاها حدید معمار معروف دیکانستراکشن نیز کارهای ماویچ و نقاشی های گروه برتر را منبع الهام خود قرار داده است.

منبع: کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب دکتر وحید قبادیان

پاسخ دهید