معماری پست مدرن قسمت سوم

معماری پست مدرن قسمت سومReviewed by آریانا on Feb 25Rating: 5.0معماری پست مدرن قسمت سومبر خلاف معماری پست مدرن خاکستری، حوزه نفوذ معماری پست مدرن سفید بسیار محدود بود. حتی پنج معمار سرشناس این سبک نیز به باقی ماندن در این سبک مقید نبودند.

معماری پست مدرن، تأثیر بسیار گسترده ای در سطح جهانی داشت و تا نیمه دهه هشتاد میلادی به عنوان معماری آوانگارد و فراگیر مطرح بود. معماران شاخص این سبک در اروپا، جیمز استرلینگ، ریکاردوبوفیل، ماریو بوتا، آلدو راسی و هانز هولاین بوده اند و همچنین در ژاپن هم معماران سرشناس این سبک عبارت بودند از: آتارا ایسوزاکی، کیشو کوروکاوا و اسامو ایشی یاما.

در ایران نیز سبک پست مدرن پس از انقلاب مطرح شد. ولی عمدتا در شهرهای بزرگ ایران، بالاخص تهران، این معماری تقلیدی از معماری غرب بود و خصوصیات بومی و محلی خاص هر نقطه از ایران مورد توجه واقع نشد. در هر حال، معمارانی همچون شیخ زین الدین، کلانتری و صفامنش که معماری دوره قاجار را عمدتا الگو قرار داده اند، بیشتر به مبانی و اصول معماری پست مدرن نزدیک بودند.

همزمان با انتقاداتی که به معماری پست مدرن وارد بود، معماری مدرن در حال شکل گرفتن بود. در سال ۱۹۷۲ کتابی به نام “پنج معمار” در نیویورک به چاپ رسید. در این کتاب پنج معمار جوان به نامهای پیتر آیزنمن، مایکل گریوز، چارلز گواتمی جان هیداک و ریچارد میر مطالبی جامع درباره ساختمان های دهه شصت و هفتاد خود چاپ کردند.

این معماران ساختمان های مدرن دهه بیست و سی میلادی در دوره مدرن را متعالی و خصوصا ساختمان های مدرن سفید رنگ کوبوزیه مانند ویلاساوا و ویلا گارش را الگوی خود قرار داده بودند. به عبارت دیگر، همان دوره هایی که شدیدا مورد انتقاد ونچوری و جنکز قرار داشت، منبع الهام این پنج معمار بود. اکثر ساختمان های این معماران جوان به رنگ سفید و جلد کتاب آنها نیز به رنگ سفید چاپ شده بود. لذا سبک آنها سبک پست مدرن سفید و بعدها نئومدرن (Neo-modern) نامگذاری شد. پست مدرن رابرت ونچوری ، پست مدرن خاکستری نام گرفت زیرا نه سفید بود نه سیاه و التقاطی از موضوعات مختلف بود.

بر خلاف معماری پست مدرن خاکستری، حوزه نفوذ معماری پست مدرن سفید بسیار محدود بود. حتی پنج معمار سرشناس این سبک نیز به  باقی ماندن در این سبک مقید نبودند.

مایکل گریوز با طراحی ساختمان دفاتر عمومی شهرداری پرتلند در ایالت ارگان آمریکا به یکی از چهره های شاخص معماری پست مدرن خاکستری پیوست.

پیتر آیزنمن، در اواخر دهه ۷۰ سبک دیکانستراکشن را مطرح و ارتباط خود با معماری پست مدرن سفید را قطع کرد.

در حال حاضر، چهره شاخص این سبک ریچارد میر است و خود را مقید به اصول این سبک می داند .

 

پاسخ دهید