معماری پست مدرن قسمت اول

معماری پست مدرن قسمت اولReviewed by آریانا on Jan 31Rating: 5.0معماری پست مدرن قسمت اولاز دهه 60 میلادی موضوع پست مدرن در معماری به صورت یک سبک مطرح شد و انتقادات زیربنایی به اندیشه ی منطق گرا و تکنومدار معماری مدرن وارد گردید. آغازگر این جنبش رابرت ونچوری شاگرد لویی کان بود.

از دهه ۶۰ میلادی موضوع پست مدرن در معماری به صورت یک سبک مطرح شد و انتقادات زیربنایی به اندیشه ی منطق گرا و تکنومدار معماری مدرن وارد گردید. آغازگر این جنبش رابرت ونچوری شاگرد لویی کان بود.

او کتاب “پیچیدگی و تضاد در معماری” را در سال ۱۹۶۶ نوشت. این کتاب مهمترین کتاب از سال ۱۹۲۳ – به سوی یک معماری مدرنکوربوزیه است. در این کتاب ونچوری اصول فلسفی و جهان بینی معماری مدرن را زیر سؤال برد. او بینش تکنومدار را رد کرد و خواهان توجه به خصوصیات انسانی و یک معماری انسان مدار شد. در جواب  شعار میس، کمتر بیشتر است، ونچوری در کتاب خود می گوید کمتر، کسل کننده است(Lees is bore) از نظر ونچوری معماری تنها تکنیک و تکنولوژی نیست بلکه مسائل پیچیده و متضاد در ساختمان وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت یا حذف کرد.

چارلز مور دیگر معمار پست مدرن، در جواب میس می گوید: بیشتر بیشتر است(moore hs more).  به جای کسرگرایی و حذف صورت مسأله باید جمع گرایی را مورد توجه قرار داد و راه حل مناسب برای مجموعه ای از مسائل یافت.

از نظر ونچوری ساختمان ها نمی توانند همه دارای یک فرم و فلسفه باشند. ونچوری سبک بین الملل را مردود می داند و به جای آن معتقد به زمینه گرایی است. یعنی هر بنایی باید بر اساس زمینه های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و کالبدی و شرایط خاص سایت و ساختمان طراحی و اجرا گردد. می توان ان را سبک محلی و یا سبک بومی نام نهاد. مدرنیست ها معماری را یک مسئله تکنولوژیک می دانستند و تکنولوژی یک خصوصیت عام داردو در سرتاسر جهان از یک قانون تبعیت می کند. ولی پست مدرنیست ها به معماری نگرش فرهنگی دارند . از نطر پست مدرن ، مسائلی که بر فرم ساختمان و معماری اثر می گذارند عبارتند از:

  1. خصوصیات فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی افراد استفاده کننده از ساختمان
  2. خصوصیات شهری، خیابان، میدان، کوچه و مغازه
  3. شرایط اقلیمی، رطوبت، سرما، گرما، جنگل، صحرا
  4. نحوه زندگی روزمره اهالی ساختمان و نیازها و عادات آنها.

از نظر ونچوری بین معماری و هویت انسانی باید ارتباط برقرار شود.

خانه مادر ونچوری نماد معماری پست مدرن

رابرت ونچوری در سال ۱۹۷۲ کتاب دیگری با نام “یادگیری از لاس وگاس” منتشر کرد و سعی کرد که توجه معماران را به فرهنگ مردم و خصوصیات زندگی روزمره آنها جلب کند.

اسکیس اولیه طرح خانه مادر ونچوری

خانه مادر ونچوری که برای طرح آن از نمادهای یک خانه استفاده می شود. بر خلاف ایده طرح ویلا ساوا یعنی خانه ماشینی برای زندگی، در خانه ی مادر ونچوری ایده خانه خانه است می باشد. خانه مادر ونچوری اولین ساختمان به سبک پست مدرن و نماد این معماری است. این خانه را ونچوری برای مادرش در سال ۱۹۶۲ در نزدیکی فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا ساخت. او در این طرح از نمادهایی مثل بام شیبدار، پنجره، قوس سر در ورودی، لوله دودکش استفاده کرد که در غرب اینها نمادهای خانه به شمار می روند. نمای این ساختمان متقارن است اما چیدمان درونی خانه به صورت نامتقارن طراحی شده. سمت راست فضاهای نیمه خصوصی مثل آشپزخانه، پذیرایی و نهارخوری و در سمت چپ فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب ها و حمام طراحی شده.این عدم تقارن و دوگانگی در چیدمان پلان، در نما توسط بام شیبدار، دیوار زیر دودکش و قوس تزئینی در بالای سردر ورودی به یگانگی و وحدت تبدیل شده است.

پلان و نما خانه مادر ونچوری
خانه وانا ونتوری

 

ادامه دارد….

 

 

پاسخ دهید