معماری پست مدرن قسمت دوم

معماری پست مدرن قسمت دومReviewed by آریانا on Feb 19Rating: 5.0معماری پست مدرن قسمت دوممعماری پست مدرن بیش از نیم قرن بر سلطه ی بلامنازع معماری مدرن نقطه پایان گذارد. در طی هفتاد و هشتاد میلادی، معماران آوانگارد همچون مایکل گریوز، چارلز مور، استانلی تایگرمن، رابرت استرن و ... سعیکردند معماری را که تبلور هویت مردم است به نمایش بگذارند.

چارلز جنکز، تاریخ نگار و منتقد معماری، دیگر نظریه پرداز مهم معماری پست مدرن است. او در سال کتابی ۱۹۷۷ کتابی به نام “زبان معماری پست مدرن” نوشت و با این کتاب روند جدیدی را که ونچوری آغاز کرده بود، نامگذاری کرد و گسترش داد.

او در این کتاب تاریخ دقیق مرگ معماری مدرن را ۱۵ ژوئیه ۱۹۷۲، ساعت ۲۳/۳ بعد از ظهر اعلام کرد. زمانی که مجموعه آپارتمان های پروت ایگو در شهر سنت لوییس آمریکا توسط دینامیت منهدم شد. این مجموعه آپارتمان ها نماد معماری مکعب شکل و بدون تزئینات مدرن بود و بسیاری از اصول طراحی آن، منطبق با اصول مطرح شده در کنگره های سیام بود. اما به دلیل آنکه زبان انتزاعی مورد استفاده در طرح این مجموعه مدرن با آنچه سیاهپوستان نسبتا فقیر این مجموعه ، به عنوان خانه قلمداد می کردند بیگانه بود، لذا انهدام و نیستی تنها راه چاره برای پایان دادن به رنج ساکنان این ساختمان و خود ساختمان بود.

آپارتمان های پروت ایگو در شهر سنت لوییس آمریکا

بر طبق نظر جنکز، معمار نباید خود به تنهایی ساختمان را طراحی کند-اآنچه در معماری مدرن مرسوم بود- بلکه باید همکار و مشاور استفاده کنندگان باشد. الگوی شکل ساختمان نباید تنها در ذهن معمار باشد، بلکه باید آن چیزی باشد که ساکنان آینده ساختمان با آن انس و آشنایی دارند و می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

جنکز در سال ۱۹۸۰ کتاب مهم دیگری به نام “کلاسیسیسم پست مدرن” نوشت و به بسط و تبیین نظریه معماری پست مدرن پرداخت.

به معماری پست مدرن، “معماری پاپ” یا “معماری مردمی” هم می گویند. چرا که در این معماری از احجام، تزئینات و رنگ هایی عامه پسند و جالب توجه بریا عموم استفاده می شود. بر خلاف معماری مدرن که تنها قشر خاص روشنفکر می تواند متوجه معانی و مفاهیم انتزاعی آن باشد.

جنکز در کتاب اول خود به معماران یادآوری می کند که “ساختمان پست مدرن دارای دوگانگی در قواعد و مفاهیم است: یکی برای قشر روشنفکر و دیگری برای عامه مردم.

یکی از طرح های مهم پست مدرن، میدان ایتالیا  توسط چارلز مور است که برای ایتالیایی تباران مقیم شهر نئوارلئان در آمریکا، بین سالهای ۷۹-۱۹۷۸ احداث گردید.

میدان ایتالیا توسط چارلز مور است که برای ایتالیایی تباران مقیم شهر نئوارلئان

مور در طرح خود توجهی به بافت اطراف سایت که نمادی از یک شهر آمریکایی معمولی بود نکرد. بلکه منبع الهام او در این طرح، میدان های ایتالیا و بالاخص فواره تروی در شهر رم بود. در میدان جدید همانند میدان قدیم، ساختمان، مجسمه، محوطه و خصوصا آب و فواره به صورت یک مجموعه به هم تنیده به نمایش گذاشته شده است.

میدان ایتالیا توسط چارلز مور است که برای ایتالیایی تباران مقیم شهر نئوارلئان

طراحی سایت پلان این میدان نیز حائز توجه است. مور نقشه شبه جزیره ایتالیا را بر روی پلان این میدان پیاده کرد. از آنجا که اکثر ایتالیایی تباران شهر نئوارلئان از جزیره سیسیل هستند، لذا جزیره سیسیل در وسط این میدان قرار داده شده و مرکز پرگار در وسط جزیره سیسیل قرار گرفت. بنابراین در این میدان، مرکز توجه یا مرکز پرگار، منطبق بر هویت و ریشه های قومی و فرهنگی استفاده کنندگان از این میدان است و طرح کالبدی بر مدار هویت می گردد.

در شمال ایتالیا کوه های آلپ قرار دارد که سرچشمه رودخانه هاست و در این میدان هم شمال نقشه ی ایتالیا مرتفع است و آب فوارهها از آنجا به پایین جریان پیدا می کنند.

نمایش تاریخ و گذشته به صورتی جدید و امروزی در این میدان صورت گرفته است.

کتاب دیگری با نام “شکست معماری مدرن” در دهه هفتاد چاپ شد و مؤلف به روش طراحی معماری و شهرسازی مدرن به خصوص شهر چندیگار هند انتقاد تند و گزنده ای داشته است.

معماری پست مدرن بیش از نیم قرن بر سلطه ی بلامنازع معماری مدرن نقطه پایان گذارد. در طی هفتاد و هشتاد میلادی، معماران آوانگارد همچون مایکل گریوز، چارلز مور، استانلی تایگرمن،  رابرت استرن و … سعی کردند معماری را که تبلور هویت مردم است به نمایش بگذارند.

آسمانخراش AT&T در نیویورک

یکی از بازماندگان معماری مدرن یعنی فیلیپ جانسون در طراحی ساختمان آسمانخراش AT&T در نیویورک به جمع معماران پست مدرن پیوست.

ادامه دارد…….

پاسخ دهید