معماری و نهضت هنر نو – قسمت دوم

معماری و نهضت هنر نو - قسمت دومReviewed by آریانا on Oct 31Rating: 5.0معماری و نهضت هنر نو، قسمت دومبه دلیل استفاده از تزئینات و فرم های جدید در سبک هنر تزئینات یا Art Deco ،این سبک ادامه سبک هنر نو تلقی می شود.

به دنبال تأسیس نمایشگاه هنر تزئینات و صنعت در پاریس در سال ۱۹۲۵ که با هدف آشتی بین هنر و صنعت برگزار شد، سبکی به نام هنر تزئینات یا Art Deco ایجاد شد. به دلیل استفاده  از تزئینات و فرم های جدید در این سبک، این سبک ادامه سبک هنر نو تلقی می شود. ولی تزئینات در سبک هنر تزئینات فقط گیاهی و طبیعی نبود بلکه از انواع و اقسام تزئینات از جمله تزئینات با صفحات براق فلزی استفاده می شد. معماران این سبک سعی در تلفیق هنر با تولیدات و مصنوعات صنعتی داشتند.

ساختمان کرایسلر با ۳۱۹ متر ارتفاع در نیویورک طراحی شده توسط ویلیام ون الن، به عنوان شاخص ترین ساختمان این سبک محسوب می شود. این ساختمان بلندترین ساختمان جهان تا قبل از احداث برج امپایراستیت بود.

ساختمان کرایسلر نیویورک
ساختمان کرایسلر نیویورک

از دیگر نمونه های خوب این سبک می توان به مرکز راکفلر و تالار موسیقی رادیوسیتی در نیویورک اشاره کرد.

رادیوسیتی نیویورک
رادیوسیتی نیویورک

این سبک در نقاشی، گرافیک، مجسمه سازی و تزئینات نیز پیروان زیادی داشت.

در اینجا شایسته است به نام سه تن از معماران مهم اشاره نماییم. پیتر بهرنز در آلمان، آگوست پره در فرانسه و آدولف لوس در اتریش که برای نزدیک کردن حرفه معماری و صنعت مدرن تأثیر زیادی در اروپا داشتند و باید از آنها به عنوان بنیانگذاران مهم معماری مدرن در غرب یاد کرد.

مرکز راکفلر نیویورک
مرکز راکفلر نیویورک

بهرنز که در ابتدا نقاش بود در سال ۱۸۹۰ تحت تأثیر سبک هنرها و صنایع دستی قرار گرفت و در سال ۱۹۰۱ خانه خودش را به سبک هنرنو ساخت. در سال ۱۹۰۷ کارخانه عظیم AEG و کارخانه عظیم توربین را برای این شرکت احداث کرد. این اولین بار بود که طرح کارخانه به عنوان یک موضوع معماری مطرح می شد. بهرنز همچنین طرح تولیدات صنعتی، آرم مکاتبات و مغازه های شرکت AEG را نیز انجام داد. بهرنز نخستین معمار نامدار اروپا بود که طراحی کارخانه و تولیدات صنعتی را به صورت گسترده انجام می داد و سه تن از نامدارترین معماران مدرن اروپا یعنی والتر گروپیوس، میس وندر رو و کوربوزیه هر یک به مدت سه سال در دفتر او کار کردند. بهرنز تأثیر بسزایی در نزدیک نمودن حرفه معماری با مقتضیات عصر مدرن در غرب داشت.

کارخانه AEG پیتر بهرنز
کارخانه AEG پیتر بهرنز

آگوست پره توانست بتن مسلح را به یک نوع مصالح معماری مدرن تبدیل کند. او گاراژ چهارطبقه پونتیو را با بتن مسلح در پاریس احداث کرد و در نما اسکلت بتنی را به نمایش گذارد. همچنین تئاتر شانزلیزه و کلیسای نوتردام در لورنس را نیز با بتن مسلح اجرا کرد به گونه ای که بتن نه تنها به عنوان مصالح و اسکلت ساختمان بلکه بخشی از طرح نمای خارجی و فضاهای داخلی ساختمان تشکیل می داد. پره در طرح سالن اصلی ساختمان تئاتر شانزلیزه، نمونه ای زیبا از طراحی سبک هنر نو را به نمایش گذارد.

سالن اصلی تئاتر شانزلیزه
سالن اصلی تئاتر شانزلیزه

آدولف لوس در زمان اوج اقتدار نهضت هنر نو در اروپا، یکی از مخالفان اصلی زیبایی ارائه شده توسط معماران این سبک بود. او با کارهای البریش و هافمان مخالف بود و تزئینات سبک هنر نو را موضوعی بر خلاف فرهنگ و تمدن اروپا مطرح کرد. از نظر لوس، “فرم خوب باید زیبایی خود را در میزان سودمندی که نشان می دهد پیدا کند و وحدت و یکپارچگی آن قابل جدا شدن نباشد.”

کلیسای نوتردام در لورنس
کلیسای نوتردام در لورنس

او در مقاله معروف خود به نام “تزئینات و جنایت” اعلام کرد که تزئینات جنایت است زیرا در جهان عملکردی مدرن، تزئینات موضوعی ارتجاعی، بیهوده و متعلق به گذشته است. این شعار به عنوان یکی از اهداف غایی معماری مدرن همواره مورد توجه بوده است.

مطالب برگرفته از: مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب دکتر وحید قبادیان

پاسخ دهید