معماری مدرن متأخر- قسمت دوم

معماری مدرن متأخر- قسمت دومReviewed by آریانا on Dec 1Rating: 5.0معماری مدرن متأخردوره معماری مدرن متأخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه هفتاد محسوب کرد.

معماری مدرن متأخر

میس وندروهه  را می توان تنها معمار مدرن محسوب کرد که ساختمان های مکعب شکل ساخته شده از شیشه و فولاد را به زیبایی تمام تا پایان عمر خود طراحی کرد. از جمله کاملترین نوع مکعب ها می توان به ساختمان سیگرم که یک ساختمان مرتفع و زیبا پوشیده شده با فولاد و شیشه می باشد، اشاره کرد. در این بنا هیچ گونه خط مورب یا منحنی وجود ندارد و تنها از خطوط عمودی و افقی و زوایای نود درجه استفاده شده است.

ساختمان سیگرام-میس وندرروهه
ساختمان سیگرام-میس وندرروهه

فیلیپ جانسون در معرفی میس وندرروهه به جامعه آمریکا و نامگذاری سبک او به نام سبک بین المللی  سهم بسزایی داشت.

از کارهای شاخص فیلیپ جانسون می توان به خانه شخصی جانسون یعنی خانه شیشه ای اشاره کرد که تحت تأثیر سخن استادش یعنی “کمتر بیشتر است” طراحی شده است. از دیگر کارهای جانسون می توان به ساختمان دوقلوی پنزاویل در ایالت تگزاس آمریکا که تحت تأثیر میس طراحی شده اشاره کرد.

خانه شیشه ای فیلیپ جانسون
خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

شعار معروف میس “کمتر بیشتر است.” هم اکنون به صورت سبکی به نام مینیمالیست مطرح است. در کارهای معمارانی همچون تاداوآندو، و آلوارو سیزا نمونه هایی از این سبک را می توان مشاهده کرد.

طرح های خلاقانه باکمینستر فولر معمار آمریکایی در دهه شصت و هفتاد مورد توجه قرار گرفت. او خانه دایمکسون را طراحی کرد که تنها ماکت آن ساخته شد. این طراحی به لحاظ عملکرد دینامیکی و ماکزیمم کارآیی انتخاب شده بود. این خانه به معنای واقعی ماشینی برای زندگی بود.

دیگر چهره بارز این دوره، لویی کان بود که تأثیر بسزایی در معماری غرب داشته است. او حلقه میان مدرن و پست مدرن بود. چون در کارهایش همواره نیم نگاهی به گذشته داشته است و سنت و تاریخ را رد نمی کرد ولی آنها را با نیازهای زمان معاصر تطبیق می داد.

لویی کان معتقد به تقسیم بندی فضاهای ساختمان به فضاهای سرویس دهنده و فضاهای سرویس شونده و جداکردن این فضاها از یکدیگر بود. بهترین مثال این نمونه کارهای او مجلس ملی بنگلادش در داکا و ساختمان تحقیقات پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا است. مؤسسه علوم اداری در احمدآباد هند و موزه هنری کیمبل در شهر فورت ورت تگزاس آمریکا از دیگر طرح های مهم لویی کان است.

موزه هنری کیمبل-لویی کان
موزه هنری کیمبل-لویی کان

معماری مدرن نقطه عطفی در تاریخ معماری غرب و به عبارت دیگر در تاریخ معماری جهان بود. زیرا برای اولین بار نگرش از سنت، تاریخ و گذشته به عنوان منبع الهام معماری تغییر داد و آینده و پیشرفت به عنوان موضوع و هدف اصلی معماری مطرح شد. معماران مدرن سعی کردند معماری را با علم، تکنولوژی و جهان در حال تحول همگون سازند. آنها ساختمان ها و شهرهایی را پیش بینی کردند که پس از مدتی در غرب و سپس سرتاسر جهان چهره واقعی به خود گرفت. آنها در ذهن خود آینده ای را تجسم کرده بودند که تا به امروز در حال شکل گیری و گسترش است.

مطالب برگرفته از کتاب: مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب نوشته دکتر وحید قبادیان

پاسخ دهید