معماری مدرن متأخر- قسمت اول

معماری مدرن متأخر- قسمت اولReviewed by آریانا on Nov 28Rating: 5.0معماری مدرن متأخردوره معماری مدرن متأخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه هفتاد محسوب کرد.

دوره معماری مدرن متأخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه هفتاد محسوب کرد.

 فرانک لوید رایت در این دوره به عنوان معروفترین و مهمترین معمار آمریکا شناخته می شد. او تنها معماری است که در هر سه دوره معماری مدرن ساختمان هایی با شهرت جهانی طراحی کرده است. موزه گوگنهایم آخرین شاهکار وی به صورت تندیسی دوار در نیویورک طراحی و اجرا شده شده است.

موزه گوگنهایم نیویورک
موزه گوگنهایم نیویورک

کوربوزیه نظریه پرداز اصلی معماری مدرن، به جای تکیه بر یک معماری انتزاعی صرف و طراحی مکعب های مدرن، به سمت تندیس های احساس گرایانه گرایش پیدا کرد. این موضوع در آثارش چون کلیسای رونشان و ساختمان های چندیگار هند و مرکز هنری کارپنتر نمایان است.

کلیسای رونشان
کلیسای رونشان

از جمله معمارانی که به سمت تندیس گرایی روی آوردند،می توان از ارو سرینن معمار فنلاندی در طرح ترمینال T.W.A در فرودگاه نیویورک و طرح ترمینال فرودگاه دالاس در واشنگتن نام برد. یورن اتسن نیز برای طرح اپرای سیدنی تندیسی بسیار زیبا همچون صدف های دریایی طراحی کرد. دیگر معمار تندیس گرا، کنزو تانگه اولین معمار ژاپنی با معروفیت جهانی است که استادیوم ورزشی توکیو در المپیک ۱۹۶۴ را با بامی به شکل چادر از بتن و کابل فلزی احداث کرد.

طرح ترمینال T.W.A
طرح ترمینال T.W.A
فرودگاه دالاس در واشنگتن
فرودگاه دالاس در واشنگتن
خانه اپرای سیدنی
خانه اپرای سیدنی

نکته حائز اهمیت ساختمان های تندیس گرا، احداث آنها با بتن بوده است و بتن همچون خمیر مجسمه سازی ماده ای مناسب برای پدید آوردن اجسام بدیع و نوظهور بود. در این ساختمان ها سطح بتن به صورت نمایان ظاهر شده و سبکی را رایج کرد به نام بروتالیسم که منظور نمایش بتن و سطح خشن ان است.  طرح رودولف برای دانشکده معماری و هنر دانشگاه ییل در آمریکا بهترین نمونه طراحی در این سبک است. در این ساختمان نمای نمایان بتن شیار داده شده تا زبری آن وضوح بیشتری داشته باشد. همچنین تیرهای بتنی به صورت اغراق آمیز بر روی احجام مکعب شکل بنا ظاهر شده است.

دانشکده معماری و هنر دانشگاه ییل
دانشکده معماری و هنر دانشگاه ییل

پس از جنگ استقلال هندوستان و جدا شدن پاکستان از این کشور، کوربوزیه مسئول طراحی شهری جدید با نگرش به سمت توسعه و آینده در پنجاب هند، با نام چندیگار شد. کوربوزیه از جدیدترین ضوابط شهرسازی و معماری مدرن استفاده کرد. یک مرکز اداری وسیع برای استقرار ساختمان های ایالتی و تعدادی محلات مسکونی در اطراف آن، به علاوه خیابان های عریض، پارک های وسیع و مغازه های بزرگ طراحی شد. همچنین کوربوزیه چند ساختمان مهم ایالتی از جمله ساختمان های پارلمان و دادگاه عالی را با بتن نمایان طراحی کرد.

 

 

پلان شهر چندیگار -لوکوربوزیه
پلان شهر چندیگار -لوکوربوزیه
تصویر هوایی شهر چندیگار -لوکوربوزیه
تصویر هوایی شهر چندیگار -لوکوربوزیه

شهر دیگری با نام برازیلیا به عنوان پایتخت جدید برزیل توسط لوچیوکوستا طراحی شد و معمار معروف دیگری به نام اسکار نیمایر بسیاری از ساختمان های مدرن این شهر را طراحی کرد. این شهر همانند یک هواپیما طراحی شده بود که در محور وسط بخش اداری و دو بال آن محلات مسکونی قرار داشتند. اتوبان های عریض از وسط کل مجموعه عبور کرده و قسمت های مختلف را به هم متصل می کرد. آنچه در این شهر دیده نمی شود توجه به عابر پیاده و مقیاس انسانی است.

پلان شهر جدید برازیلیا
پلان شهر جدید برازیلیا
تصویر هوایی شهر جدید برازیلیا
تصویر هوایی شهر جدید برازیلیا

این دو شهر به عنوان نماد شهرسازی مدرن در طی دو دهه ۶۰  و ۷۰ میلادی توسط نظریه پردازان معماری پست مدرن همانند رابرت ونچوری، چارلز جنکز و برنت برولین مورد انتقاد شدید قرار گرفت. آنها این شهرها را غیر انسانی و فاقد هویت تاریخی و فرهنگی معرفی کردند.

در ایران شهرک اکباتان مثال خوبی از شهرسازی مدرن بر اساس عقاید کوبوزیه است. در این شهرک آپارتمان هایی مکعب شکل و بلند و همه مشابه یکدیگر با بتن مسلح ساخت هشده و هیچ گونه آثاری از تاریخ گرایی و یا توجه به خصوصیات فرهنگی، بومی و اقلیمی در آن وجود ندارد.

ادامه دارد….

مطالب برگرفته از : کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب

شهرک اکباتان تهران
شهرک اکباتان تهران

پاسخ دهید