معماری مدرن اولیه

معماری مدرن اولیه
معماری مدرن اولیهReviewed by آریانا on Sep 30Rating: 5.0معماری مدرن اولیهمعماری مدرن به عنوان یک مکتب معماری با مبانی نظری مدون، از اواخر قرن 19 میلادی در شهر شیکاگو آمریکا و شهرهای اروپایی پاریس، برلین و وین، شکل گرفت.

معماری مدرن به عنوان یک مکتب معماری با مبانی نظری مدون، از اواخر قرن ۱۹ میلادی در شهر شیکاگو آمریکا و شهرهای اروپایی پاریس، برلین و وین، شکل گرفت. دوره زمانی معماری مدرن اولیه (Early Modern Architecture)  از نیمه دهه ۱۸۸۰ تا اوایل جنگ جهانی اول ، یعنی سال ۱۹۱۴ بود.

معماری مکتب شیکاگو

شیکاگو اواخر قرن ۱۹ یک شهر مهم تجاری و مرکز خطوط راه آهن و ارتباط شرق و غرب آمریکا بود و به دلیل فعالیت شدید اقتصادی دارای ساختمان های مهم تجاری اداری بود. در دو دهه آخر قرن ۱۹ اولین نمونه های ساختمان های مدرن به دور از تاریخ گرایی و تزئینات در شیکاگو ساخته شد. این ساختمانهای بلندمرتبه با اسکلت فولادی و دیوارهای غیر باربر و پنجره های وسیع ساخته شده بودند.

 اولین مهندس مطرح در این زمینه “ویلیام لی برون جنی” بود. او که نویسنده کتاب “اصول و عمل در معماری” بود، بین سالهای ۵-۱۸۸۳ بنای ساختمان بیمه را با سازه فولادی و دیوارهای پرده ای غیر باربر ( Curtain Wall) و همچنین ساختمان فراستور را بین سالهای ۹۱-۱۸۹۰ در شیکاگو ساخت. این ساختمان نیز دارای سازه فولادی و دیوارهای پرده ای بود.

ساختمان فراستور
ساختمان فراستور

به جز شرکت جنی سه شرکت دیگر نیز در آن زمان ساختمان های مدرن بلندمرتبه می ساختند.  شرکت هولابرد و راچ سازنده ساختمان دوازده طبقه تاکوما که اولین برج تمام فولادی نام گرفت بود.

شرکت برنهم و روت ساختمان ۱۶ طبقه بلوک مانودناک را ساختند. دیوار خارجی این برج دیوار باربر و سازه اسکلت فلزی بود و همچنین فاقد هر گونه تزئینات و تاریخ گرایی ساخته شد.  علاوه بر آن ساختمان ۲۲ طبقه معبد مسونیک را با اسکلت تمام فولادی که بلندترین ساختمان جهان در آن زمان نام گرفت را نیز ساختند.

شرکت آدلر و سالیوان دیگر شرکت مهم در مکتب شیکاگو محسوب می شود. لویی سالیوان معروف ترین معمار سبک شیکاگو از مدیران این شرکت بود. او در نیویورک، بوفالو، سنت لوئیس و شیکاگو در چارچوب مکتب شیکاگو ساختمان های بلندمرتبه متعددی ساخت. سالیوان برای اولین بار شعار ” فرم تابع عملکرد” (Form Follows Function) را که شعار محوری معماری مدرن است را مطرح کرد. او در کتاب “صحبت های کودکستانی” خود، استفاده از هرگونه تزئینات در ساختمان را رد کرده بود.

روش های طراحی و اجرایی این معماران، اصول نظری معماری مکتب شیکاگو را تحت عنوان  “منشور اولیه معماری مدرن” شکل داد که این این اصول به شرح ذیل می باشند:

  1. استفاده از اسکلت فولادی برای ساختار کل بنا
  2. نمایش ساختار بنا در نمای ساختمان
  3. عدم تقلید از سبک های گذشته
  4. استفاده اندک از تزئینات
  5. استفاده از پنجره های عریض مابین کل دهانه بین ستون ها

ساختمان هایی بلند مرتبه به تأسی از مکتب شیکاگو در سایر شهرهای بزرگ چون نیویورک، بوستون، فیلادلفیا، پیستبورگ، دیترویت و کلیولند ساخته شد.

نمایشگاه بین المللی کلمبیا در سال ۱۸۹۳ در شهر شیکاگو به مناسبت چهارصدمین سال کشف قاره آمریکا ساخته شد که این نمایشگاه آغازی بر پایان مکتب شیکاگو محسوب می شود.  چون ساختمانهای ساخته شده در این نمایشگاه به سبک نئوکلاسیک ساخته شده بودند. دو تن از معماران معروف مکتب شیکاگو یعنی برنهم و سالیوان در این نمایشگاه حضور داشتند.

برنهم رئیس اجرایی ساختمانهای نمایشگاه، سایت پلان مجموعه نمایشگاه را طراحی کرد و سالیوان جزء گروه طراحان معماری، ساختمان ترابری را طراحی کرد و یک قوس بزرگ رومی در بالای سردر ورودی ساختمان قرار داد.

پس از آن نمایشگاه بین المللی کلمبیا نیز ضربه مهلکی به مکتب شیکاگو و نهضت معماری مدرن در آمریکا وارد کرد. و معماری مدرن به تدریج تا بعد از پایان جنگ جهانی اول رو به افول رفت و سبک های تاریخ گرایی مجددا به عنوان سبک غالب در شهرهای بزرگ آمریکا مطرح گردید.

یکی از معماران معروف سبک شیکاگو ” هنری هابسون ریچاردسون”  بود که اولین معمار معروف آمریکایی  با شهرت جهانی بود. او ساختمان هفت طبقه مغازه “مارشال فیلد” را اجرا کرد که مورد توجه معماران مکتب شیکاگو قرار گرفت. این بنا سازه فلزی و دیوارهای خارجی باربر داشت. نمای خارجی با سنگ و فاقد تزئینات بود. تأثیر ساختمان های ریچاردسون در طرح های روت و سالیوان مشهود است.

دیگر معمار معروف سبک شیکاگو “فرانک لوید رایت” بود. او خانه “چارنلی” را در شیکاگو وساختمان “لارکین” را در بوفالو تحت تأثیر مکتب شیکاگو طراحی کرد. رایت بعدها پس از اجرای “خانه ی روبی” در سال ۱۹۰۹ از مکتب شیکاگو جدا شده و به عنوان شاخص ترین چهره سبک معماری ارگانیک معروفیت بین المللی یافت.

خانه روبی
خانه روبی

مکتب شیکاگو از چند نظر حائز اهمیت است:

  1. این سبک نخستین سبک با گستره جهانی بود که در آمریکا آغاز شد.
  2. برج سازی به شیوه مدرن –چه از نظر ساختار چه از نظر نما- که شاخصه معماری مدرن است، در شهر شیکاگو شکل گرفت.
  3. پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تکنیک ها و مصالح جدید ساختمانی مانند اسکلت فلزی، شیشه ای وسیع، انرژی برق، تأسیسات مرکزی و آسانسور ، مقتضیات جدیدی را ایجاب می کرد که برای اولین بار در سبک شیکاگو این مقتضیات تأمین و اجرا شد.
  4. احداث ساختمانهای بلند با اسکلت تمام فولادی برای اولین بار در شیکاگو شکل گرفت.

منبع: کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب نوشته دکتر وحید قبادیان

پاسخ دهید