معماری سبک های-تک قسمت اول

معماری سبک های-تک قسمت اولReviewed by آریانا on Mar 6Rating: 5.0معماری سبک های-تکنظریات و مبانی معماری مدرن و های_تک در اصول، بسیار به یکدیگر نزدیک است و معماری های_تک فرزند خلف معماری مدرن است .

در سال ۱۹۷۱، دو معمار جوان ایتالیایی تبار به نام های ریچارد راجرز و رنزو پیانو در مسابقه طرح ساختمان مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس در بین ۶۸۱ شرکت کننده برنده اعلام شدند. نمای این ساختمان را مجموعه ای از دودکش ها، آبگردان ها، لوله های تأسیساتی و ستون ها ، تیرها، بادبندها، راه پله ها و مسیرهای رفت و آمد تشکیل می داد. این معماران آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام های های _تک یا تکنولوژی بسیار پیشرفته معروف گردید. لذا مجددا در دهه هفتاد ماشین و فن آوری به عنوان یک موضوع محوری در معماری مطرح شد.

مرکز ژرژ پمپیدو
مرکز ژرژ پمپیدو

معماران این سبک تکنولوژی را دستاورد بزرگ مدرنیته و مهمترین عامل توسعه و پیشرفت در قرن بیستم می دانند. از نظر آنها، عصاره و مشخصه هر عصر در معماری آن دوره شکل کالبدی یافته است. ساختمان های امروز باید نشان دهنده عصاره ی فکری و تکنیکی عصر حاضر یعنی تکنولوژی باشد.

نظریات  و مبانی معماری مدرن و های_تک در اصول، بسیار به یکدیگر نزدیک است و معماری های_تک فرزند خلف معماری مدرن است . اگر معمار مدرن در طرح های خود ماشین را به نمایش می گذارد، معمار های_تک داخل ماشین و اجزا را به نمایش می گذارد. شاید بتوان زیربنای فکری این سبک را در این جمله راجرز خلاصه کرد که می گوید:” در عصر مدرن باید در ساختمان های مدرن زندگی کرد.”

برج ایفل در نمایشگاه ۱۸۸۹ پاریس ساختمان ایده آل و آرمانی معماران های تک است. برج ایفل با ۳۳۰ متر ارتفاع و اسکلت فلزی نمایان، نمادی از دستاوردهای تکنولوژی در عصر مدرن است.

برج ایفل پاریس
برج ایفل پاریس

در طرح مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس، دستاورد های تکنولوژی در عصر مدرن به نمایش گذاشته شده است.

طرح مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس

بانک هنگ کنگ و شانگهای در هنگ کنگ نمادی از قدرت تکنیکی و مالی شهر هنگ کنگ است. طراح آن نورمن فاستر  می باشد. هیچ یک از عناصر و اجزای به کار رفته در طرح های نورمن فاستر ، تزئینی یا غیر عملکردی نیستند.

بانک هنگ کنگ و شانگهای در هنگ کنگ

اصول فکری این سبک عبارتند از:

  1. بینش پوزیتیویسم و خوشبینی به علم و پیشرفت علمی و تکنیکی.
  2. نمایش تکنولوژی به عنوان عصاره و دستاورد عصر جدید
  3. نمایش پروسه ساخت
  4. شفاف نمودن ، لایه لایه نمودن و نمایش حرکت در ساختمان
  5. نمایش ساختار و اجزای درون بنا در نمای ساختمان.
  6. استفاده از رنگ های روشن و ساده
  7. سازه و ساختار به عنوان تزئینات
  8. استفاده از اجزای کششی سبک
  9. جدا کردن بخش های سرویس دهنده از قسمت های سرویس شونده
  10. طراحی بام ساختمان به عنوان نمای پنجم ساختمان

ادامه دارد…..

 

پاسخ دهید