معرفی و تحلیل معماری موزه گوگنهایم نیویورک

معرفی و تحلیل معماری موزه گوگنهایم نیویورکReviewed by فیروزه اکبری on May 10Rating: 5.0معرفی و تحلیل معماری موزه گوگنهایم نیویورکمعرفی و تحلیل معماری موزه گوگنهایم نیویورک


نام پروژه: Guggenheim Museum

معمار:Frank Lloyd Wright

موقعیت بنا:New York-USA

زمان ساخت:۱۹۵۹

موزه گوگنهایم نیویورک
موزه گوگنهایم نیویورک

هنگامی که از “فرانک لوید رایت” پرسیده شد که چرا رامپ را جایگزین کف-طبقه های متداول در چندین تراز، کرده است ، او توضیح داد: برای بازدیدکنندگان موزه، وارد شدن به ساختمانی که در آن به وسیله آسانسور با بالاترین نقطه رامپی برسند و به تدریج پیرامون فضایی باز و گسترده پایین بیایند، در حالی که همواره از حق انتخاب تغییر تراز یا آسانسور برخوردار بوده و در انتها پس از بازدید نمایشگاه، خود را در طبقه همکف در نزدیکی خروجی بیابند بسیار جذاب تر و دلپذیرتر می باشد. اگر چه در بسیاری از موزه های متداول ، مسیرها و سیرکلاسیون عمومی در طول گالری ها برای تماشای آنها و برگشت به نقطه شروع و خروج از بنا تکرار می شوند.

نما و مقطع موزه گوگنهایم
نما و مقطع موزه گوگنهایم

 

“سولومون رابرت گوگنهایم” بنیانگذار موسسه گوگنهایم که مجذوب ایده رامپ مارپیچی شده بود تا زمان مرگش پیش از اتمام پروژه از آن حمایت کرد. از سال ۱۹۴۳ پس از جستجو در میان معماران اروپایی نظیر لوکوربوزیه، والتر گروپیوس، ریچارد نویترا، آلوار آلتو و… برای طراحی بنایی مناسب برای مجموعه ارزشمند جمع اوری شده توسط گوگنهایم، کار طراحی به این معمار آمریکایی واگذار شد . تا سال ۱۹۵۶ پروژه با تأخیرات فراوان به دلیل تغییراتی از قبیل مشخصات و شکل سایت، مشخصات فنی اجرا ، برنامه فیزیکی و مدیریتی موزه و البته هزینه ها که به دلیل طولانی شدن مدت پروژه رو به افزایش بود، مواجه شد و سرانجام در سال ۱۹۵۹ شش ماه پس از مرگ رایت، موزه برای بازدید عموم افتتاح گردید.

فضای نمایشگاهی موزه گوگنهایم
فضای نمایشگاهی موزه گوگنهایم

موزه گوگنهایم توسط انستیتو معماران آمریکا به عنوان یکی از هفده اثر این معمار که می بایست به جهت سهم و نقش آنها در پیشبرد فرهنگ آمریکا حفاظت شوند، انتخاب شد. این موزه به عنوان آخرین یادگار از توانایی رایت در خلق کیفیات غیرمنتظره فرم و فضای معماری، دشوارترین کار در طول دوران فعالیت حرفه ای وی بود.

در بیرون، فرم تندیس گرا با ظاهری ساده و فاقد هر گونه تزیین بر روی سطوح، الگوی فضایی درون را مشخص می کند و چشم اندازی متفاوت در بین ساختمان های مکعب مستطیل شکل شهر نیویورک ایجاد می کرد. شاید بتوان گفت این نقطه شروع طراحی موزه ها با احجام تندیس گرا بود که دیگر نه تنها آثار هنری بلکه ساختمان موزه نیز به جاذبه ای برای بازدید تبدیل شد.

فرم تندیس گرا موزه گوگنهایم
فرم تندیس گرا موزه گوگنهایم

رایت نیاز به فضای نمایشگاهی زیاد در یک زمین محدود را با قراردادن فضاها بر روی هم در ارتفاع حل کرد و با پیوستگی فضایی ایجاد شده توسط رامپ-طبقه، دشواری بازدید از یک ساختمان طبقاتی مرتفع را جبران نمود. بنابراین موزه، متشکل از یک گالری اصلی است که پیوسته پیرامون فضایی تهی با راتفاع تقریبی ۲۵ متر و سقفی گنبدی شکل به همراه نورگیر سقفی دوازده ضلعی تارعنکبوتی شکل در بالا می پیچد. آتریوم مرکزی مخروطی شکل معکوس با نور طبیعی اشباع می شود. باز شدن آن به سمت بالا حداقل سایه اندازی بر روی رامپ-طبقه را ایجاد می کند. این مارپیچ(Spiral) بیان دیگر یا از معماری ارگانیک رایت می باشد ، فرم اسپیرال مهیج تر از مثلث ، شش ضلعی و یا دایره است که در بسیاری از کارهای اولیه رایت به کار گرفته شده اند، چرا که اسپیرال بازشونده به سمت بالا، نیروی جاذبه را به چالش می کشد.

نورگیری در موزه گوگنهایم
نورگیری در موزه گوگنهایم

پس از مرگ رایت تغییرات زیادی در موزه ایجاد شد . در سال ۱۹۶۵ بخشی از فضای اداری و در سال ۱۹۶۹ تمامی آن به فضای نمایشگاهی پیوست و فضای آن درموزه به نمایش آثار هنری اختصاص پیدا کرد و در نهایت طی عملیات وسیعی در سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ کل ساختمان بازسازی و برج جدیدی که توسط چارلز گواتمی طراحی شده بود، در کنار ان ساخته شد. در این بازسازی برخی از تغییرات بنا نسبت به طرح اصلی رایت از جمله بسته شدن نورگیر سقفی آتریوم به طرح اصلی برگردانده شد.

موزه گوگنهایم رایت
موزه گوگنهایم رایت

منبع:

کتاب “موزه” ترجمه و تدلیف نیما طالبیان، مهدی آتشی و سیما نبی زاده

۱ نظر

  1. […] ۱۵ . معرفی و تحلیل معماری موزه گوگنهایم نیویورک – آموزش…‎۱۰ مه ۲۰۱۶ … شاید بتوان گفت این نقطه شروع طراحی موزه ها با احجام تندیس گرا بود که … در نهایت طی عملیات وسیعی در سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ کل ساختمان بازسازی و …  […]

پاسخ دهید