معرفی و تاریخچه سیستم عامل اندروید (Android )

معرفی و تاریخچه سیستم عامل اندروید (Android )Reviewed by آریانا on Aug 20Rating: 5.0معرفی و تاریخچه سیستم عامل اندروید (Android )سیستم عامل اندروید (Android ) نخستین سیستم عامل جامع و کامل موبایل است که به صورت Open Source منتشر شده

سیستم عامل اندروید (Android ) نخستین سیستم عامل جامع و کامل موبایل است که به صورت Open Source منتشر شده و این بدین معناست که به صورت رایگان در دسترس همگان قرار گرفته است و دسترسی به کدهای آن برنامه آزاد می باشد و کاربران علاوه بر استفاده رایگان می توانند بسته به نیازهای خود تغییراتی هم در آن ایجاد نمایند.

تاریخچه سیستم عامل اندروید

طراحی سیستم عامل اندروید توسط آقای اندی روبین مدیر عامل شرکت اندروید و همکارانش صورت گرفت و در سال ۲۰۰۵ شرکت گوگل این شرکت را خریداری کرد. کلمه اندروید به معنی روبات انسان نما است و شاید روبین به علت علاقه اش به روبات ها این نام را برای سیستم عامل جدید برگزیده است.

در کنسرسیومی که در نوامبر سال ۲۰۰۷ با حضور برخی از تولید کنندگان مطرح تجهیزات الکترونیکی همچون موبایل و تجهیزات بی سیم و شرکت های نرم افزاری از جمله گوگل که جمعا ۳۴ شرکت بودند (سال به سال به تعداد اعضا افزوده شد) تشکیل شد، و هدف آن ایجاد یک سیستم عامل موبایل Open Source بود تا از این طریق بتوانند هزینه های تولید اپلیکیشن های موبایل را کاهش دهند. شرکت گوگل در این کنسرسیوم رویکردی نرم افزاری داشت و از سوی دیگر صاحب اصلی این سیستم عامل هم محسوب می شد، از این رو به عنوان رهبر اصلی این سیستم عامل جدید انتخاب گردید.

android

این کنسرسیوم که Open Handset Alliance نام داشت چیزی تحت عنوان SDK  که مخفف واژگان Software Development Kit به معنی پیکیج توسعه نرم افزار می باشد و در برگیرنده ابزارهای نرم افزاری مورد نیاز برای توسعه اپلیکیشن های اندروید می باشد را منتشرکرد.

همچنین سایت http://developer.android.com توسط برنامه نویسان شرکت گوگل همواره برای ارائه آخرین نسخه های SDK ، دانلود محیط های برنامه نویسی و همچنین مستندات این سیستم عامل به روز نگه داشته می شود.

نسخۀ بتای سیستم عامل اندروید در سال ۲۰۰۷ بود به بازار معرفی شد و در اکتبر سال ۲۰۰۸ اولین گوشی موبایل با سیستم عامل اندروید که T-Mobile G1 از شرکت HTC نام داشت روانه بازار شد. از آن سال به بعد شرکت های سازنده تلفن های همراه یکی پس از دیگری به این سیستم عامل روی آوردند و نه تنها تلفن های همراهی مجهز به این سیستم عامل طراحی کردند، بلکه ابزارهای الکترونیکی دیگری همچون تبلت، ساعت، کتاب خوان الکترونیک و حتی تزبان برنامه نویسی سیستم عامل اندروید زبان برنامه نویسی اصلی این سیستم عامل زبان جاوا است که به عنوان پرکاربرد ترین زبان برنامه نویسی در دنیا است و به طور حتم علت انتخاب این زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل اندروید این بوده است که جاوا بسیار قدرتمند بوده و در عین حال Open Source نیز می باشد. کسانی که که به HTML5 و JavaScript تسلط دارند خواهند توانست برای این سیستم عامل اپلیکیشن های تحت وب طراحی کنند. از سوی دیگر برنامه نویسان سی و همچنین سی پلاس پلاس می توانند با استفاده از NDK که مخفف Native Development Kit است اقدام به توسعه اپلیکیشن های اندروید با استفاده از زبان های فوق الذکر نمایند.

اندروید

تسلط به زبان برنامه نویسی جاوا برای کسب نتیجه بهتر در این سری از آموزش های اندروید یک امر ضروری محسوب می شود و آشنایی با XML یک مزیت است. در ارتباط با زبان برنامه نویسی جاوا، یکی از منابعی که به علاقمندان به توسعه اندروید پیشنهاد می شود سری آموزش های زبان برنامه نویسی جاوا در سایت نردبان است. در ارتباط با XML بایستی گفت که در حد نیاز برای توسعه اپلیکیشن اندروید در این سری از آموزش ها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در این وب سایت ما آموزش برنامه نویسی اندروید را به صورت رایگان و کاملا حرفه ای در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. برای دسترسی به آموزش ها لطفا روی لینک آموزش برنامه نویسی اندروید کلیک نمایید.

پاسخ دهید