معرفی رشته معماری

معرفی رشته معماریReviewed by فیروزه اکبری on Feb 23Rating: 5.0معرفی رشته معماریمعماری چیست؟ معمارکیست؟ دراین مجال اندک قصد داریم تا به معرفی رشته معماری بپردازیم. معنای لغوی "معماری" در فرهنگ لغت های فارسی چون لغت نامه ی دهخدا به معنای "بنایی و علم بنایی و آبادانی و آبادسازی" و "معمار" به معنی "بسیار عمارت کننده و آنکه عمارت کند و موجب رونق و تعالی گردد" آمده است(دهخدا).در فرهنگ لغت معین نیز "معمار" به معنی" طراح و سازنده بنا و عمارت کننده و تعمیرکننده" آمده است. در فرهنگهای دیگر نیز به استاد، بنا، سازنده، طراح، مهراز، مهندس و آبادگر تعبیر شده است (معین).

معماری چیست؟ معمارکیست؟ دراین مجال اندک قصد داریم تا به معرفی رشته معماری بپردازیم. معنای لغوی “معماری” در فرهنگ لغت های فارسی چون لغت نامه ی دهخدا به معنای “بنایی و علم بنایی و آبادانی و آبادسازی” و “معمار” به معنی “بسیار عمارت کننده و آنکه عمارت کند و موجب رونق و تعالی گردد” آمده است(دهخدا).در فرهنگ لغت معین نیز “معمار” به معنی” طراح و سازنده بنا و عمارت کننده و تعمیرکننده” آمده است. در فرهنگهای دیگر نیز به استاد، بنا، سازنده، طراح، مهراز، مهندس و آبادگر تعبیر شده است (معین).

رسالت اصلی رشته معماری ،طراحی ساختمان های مفید ، زیبا و اصیل و ساماندهی به محیط مصنوع و شکل دهی به فضای زندگی انسان در توازن با طبیعت متناسب با ارزش ها و شرایط فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و فنی جامعه است. (مرجع معماری ایران و جهان)

می توان گفت که معماری، مادر همه ی هنرها، هنر و فن طراحی و ساختن بنا و آبادکردن است. هدف معماری پاسخگویی هماهنگ به نیازهای کارکردی و روحی و معنوی و زیباشناسانه انسان است.معماری یک رشته دوپهلوست و از سویی هنر و ذوق و یک عمل خلاقانه است و این ویژگی می طلبد تا معمار یک هنرمند و اهل هنر باشد. و از سوی دیگر معماری تکنیک و فن است و معمار باید به صورت هدفمند و منطقی یک روند طراحی را از ایده شروع کند و منطبق بر اصول فنی و استانداردها و قوانین و معیارهای زندگی دنبال کند تا به یک طرح معماری منجر شود. یک معمار برای طراحی خانه باید به فضای آرام بخش همان قدر اهمیت دهد که به اصول فیزیکی مثل: نور، صوت و … توجه می کند. بنابراین معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای به شمار می آید که هم شامل مباحث فنی و مهندسی است و هم بر خلاقیت ،  ذوق هنری و زیباشناسی تاکید دارد و هم باید در این راستا مباحث اجتماعی، اقتصادی و روانشناسی را  مورد توجه قرار دهد .

معمار باید بتواند فضا و کالبد شکل گیری حیات انسانی را به گونه ای شکل دهد و معماری کند که به کلیه ی نیازهای انسانی اعم از نیازهای فیزیکی مثل نیاز به مسکن و سرپناه و پیوند با محیط و طبیعت گرفته تا بیان احساسات و عواطف و نیازهای معنوی پاسخ دهد تا در نتیجه ی این معماری فضا و ظرف و کالبدی ایجاد شود که زندگی متعالی انسانی به صورت همه جانبه بتواند در آن شکل بگیرد. در واقع هدف اصلی یک معمار ارتقای کیفیت زندگی و بهره مندی همه جانبه کاربران است که در قالب یک اثر معماری تجسم می یابد و انسان باید بتواند در این فضا حس زنده بودن و حیات نماید.

پس معمار باید ابتدا نیازها و معیارهای زندگی عالی انسان را درک کند و تمام توان حسی و ادراکی خود را برای طراحی یک اثر معماری به کار گیرد. سپس هنرمندانه فضایی را متناسب با این معیارها و نیازها خلق نماید و با استفاده از اصول فنی و استانداردها و قوانین ساخته و پرداخته کند و فرم دهد و ویرایش کند تا آن فضای معماری ناب طراحی گردد.

بنابر انچه گفته شد معمار باید دارای توانایی های زیر باشد:

توانایی طراحی معماری از مراحل اولیه تا طراحی اجزا و عناصر تشکیل دهنده بنا، قدرت تجسم فضایی بالا، استعداد هنری و خلاقیت، روحیه شکست ناپذیری، صبور و دقیق و منظم، قدرت استدلال بالا و تجزیه و تحلیل ، روحیه کار تیمی، صاحب فکر و ایده و نظر همه جانبه، مهارت های بیانی و اعتماد به نفس بالا، ارتباط عمومی بالا و آشنا به ابعاد فرهنگی و اجتماعی و روان شناسی و .. زندگی .

نیاز جامعه امروز ایران به مهندسین معمار
شاید شما نیز کم و بیش با مشکلات امروزه معماری در کشورمان آشنا باشید. مهمترین مشکلی که امروزه در معماری کشورمان رخنه کرده است، عدم توجه به کیفیت زندگی و از بین رفتن روح حیات و زنده بودن در فضاهای معماری است. فضاهای معماری ما هر روز خشک و بی روح تر از گذشته می شوند و این وظیفه ی سنگین تری را بر دوش معماران این مرز و بوم تحمیل می کند. معماری امروز ما مبتلا به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین شده است تا آنجا که هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد می کند، وجود دارند. پس ما نیاز داریم تا با تربیت هر چه بهتر معماران توانمند بر این مشکلات چیره شویم.

 

نویسنده: مهندس فیروزه اکبری

کارشناس معماری

 

 

منابع:

الکساندر, کریستوفر . معماری و راز جاودانگی، راه بی زمان ساختن. مترجم مهرداد قیومی. دانشگاه شهید بهشتی.

دکتر معین, محمد. فرهنگ معین.

دهخدا, علی اکبر و همکاران. لغت نامه دهخدا.

مایس, پیرفون. عناصر معماری از فرم به مکان. مترجم مجتبی دولتخواه. انتشارات ملائک.

مرجع معماری ایران و جهان. <http://www.architects.ir/>.

وبسایت دانشگاه فردوسی مشهد. <https://www.um.ac.ir>.

 

 

پاسخ دهید