معرفی اندروید و معماری و خصوصیات آن

معرفی اندروید و معماری و خصوصیات آنReviewed by آریانا on Jan 21Rating: 5.0معرفی اندروید و معماری و خصوصیات آنمعرفی اندروید و معماری و خصوصیات آن

اندروید چیست؟

اندروید مجموعه ای از نرم افزارهای (software stack) موبایل است که شامل سیستم عامل، middleware ها و برنامه های کلیدی (key applications) است.  Android به زبان ساده سیستم عاملی است برای دستگاه های موبایل و گوشی های هوشمند که توسط بیش از ۳۰ کمپانی معروف پشتیبانی می شود. اندروید اوپن سورس است و توسعه دهندگان می توانند با استفاده از Android SDK برنامه های مختلفی برای این سیستم عامل بنویسند.  در واقع اندروید بستری را فراهم می کند تا برنامه نویسان بتوانند هرچه سریعتر و بهتر برنامه هایی بسازند که از تمام ویژگی های یک گوشی هوشمند استفاده کنن. اندروید به معنای واقعی “ باز ” (Open) است،  یعنی برنامه نویس می تواند از تمام قدرت یک تلفن همراه استفاده کند.

اندروید امکان استفاده از توابع داخلی گوشی موبایل همچون شماره گیری، فرستادن SMS  یا استفاده از دوربین گوشی را به برنامه نویسان می دهد تا بتوانند اپلیکیشن های قدرتمند و کاربردی برای کاربران بسازند .

خصوصیات :

 1.  چارچوب برنامه (Application framework): امکان استفاده مجدد و جایگزینی کامپوننت ها را فراهم میکند .
 2.  ماشین مجازی دالویک (Dalvik virtual machine): وظیفه بهینه سازی کدها برای اجرا بر روی موبایل را دارد .
 3.  مرورگر داخلی (Integrated browser): منطبق بر موتور WebKit منبع باز
 4. گرافیک بهینه شده (Optimized graphics): قدرت گرفته از کتابخانه ۲ D، گرافیک ۳ D منطبق بر OpenGL ES 1 شتاب دهنده سخت افزاری
 5.   SQLite برای ذخیره اطلاعات
 6.  پشتیبانی از رسانه (Media support): با پشتیبانی از فرمتهای رایج صوتی، ویدئویی و عکس (MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF)
 7.  مکالمات تلفنی (GSM Telephony) : وابسته به نوع سخت افزار
 8.  Bluetooth, EDGE, 3G, and WiFi8 وابسته به نوع سخت افزار
 9.  دوربین، GPS ، قطب نما و شتاب سنج: وابسته به نوع سخت افزار
 10.  محیط توسعه غنی (Rich development environment): شامل ایمولاتور، ابزارهای دیباگ کردن، پروفایل کردن
 11.  حافظه و پلاگین برای محیط توسعه اکلیپس

معماری اندروید :

تصویر زیر لایه ها و کامپوننت های اصلی سیستم عامل اندروید را نشان می دهد.

برنامه های کاربردی (Applications):

اندروید به همراه بسته های مختلفی از جمله email client, SMS program,   calendar, maps, browser, contacts, and others  ارایه می شود. تمام این برنامه ها با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده اند .

چارچوب برنامه (Application Framework):

با فراهم آوردن پلتفرم توسعه باز (open development platform) ، اندروید برنامه سازان را قادر کرده است تا برنامه های کاربردی خلاقانه و غنی برای این پلت فرم فراهم سازند. توسعه دهندگان آزادی کامل دارند تا از ویژگیهایی مانند دسترسی به

سخت افزار، دسترسی به اطلاعات محلی )موقیت جغرافیایی ) ، اجرای سرویس های پس زمینه (background services) ، تنظیم زنگ ساعت، اضافه کردن اطلاعیه ها (notifications) به نوار وضعیت و بسیاری بسیاری دیگر در برنامه هایی که می سازند، استفاده کنند .

توسعه دهندگان دسترسی کامل به همان چارچوب API هایی دارند که برنامه های هسته (the core applications) دارند. معماری برنامه های کاربردی (The application architecture) بمنظور ساده سازی استفاده مجدد از کامپوننت ها طراحی شده است. هر برنامه ای می تواند قابلیت های خود را در اختیار دیگر برنامه ها قرار دهد و همچنین از قابلیت های دیگر برنامه ها استفاده کند )البته به محدودیت های امنیتی چارچوب هم بستگی دارد(. این طرزکار مشابه به کاربر اختیار تعویض و جایگزینی کامپوننت ها را می دهد.

پاسخ دهید