ما با کلش بازی می کنیم یا کلش ما را به بازی گرفته است؟

ما با کلش بازی می کنیم یا کلش ما را به بازی گرفته است؟Reviewed by آریانا on Jul 16Rating: 5.0ما با کلش بازی می کنیم یا کلش ما را به بازی گرفته است؟ما با کلش بازی می کنیم یا کلش ما را به بازی گرفته است؟

همان طور که می دانید استفاده از بازیهای کامپیوتری در میان انسانها به خصوص کودکان ، جوانان و نوجوان روز به روز در حال افزایش است و با سرعت فزاینده ای رو به رشد می باشد. هر چه قدر که میزان استفاده از این بازی ها بیشتر می شود تأثیر آنها نیز در زندگی و روح و روان انسان ها بیشتر نمودار می شود.

امروزه امکان استفاده از رایانه و بازی های رایانه ای تقریبا هر مکان و زمانی وجود دارد و بیش از دو سوم کودکان در کشورهای صنعتی دارای کامپیوتر در خانه‌های خود نیزهستند. همان طور که می دانید کودکان ما نیاز به آماده شدن برای زندگی و کار در آینده دارند و این موضوع در مورد کودکان در حال رشد مهمتر می باشد. زیرا استفاده از سرگرمیهای رایانه‌ای هر دو احتمال خطر و آسیب احتمالی و یاغنی شدن یادگیری و پیشرفت را برایشان به ارمغان می‌آورد.

در دنیای امروز تکنولوژی سرگرمی طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات سرگرمیهای رایانه‌ای را در برگرفته و از انواع آن می توان موارد زیر را نام برد: فیلم، موسیقی، تلویزیون (از جمله تلویزیون‌های تعاملی آینده)، ویدئو، بازی کامپیوتری، کنسول بازی، بازی های آنلاین ویدئو، دستگاه های قمار ، اینترنت (به عنوان مثال اتاق چت، هیئت مدیره و بازی با ورق، گل)، اسباب بازی هوشمند، شبیه سازی، VR، و ربات‌های سرویس دهنده در آینده.

حال می خواهیم به بررسی یکی از این بازی های رایانه ای رایج در روزگار خودمان بپردازیم و نکاتی را در مورد آن بیان نماییم.

همان طور که می دانید در حال حاضر پرطرفدارترین و همچنین اعتیادآورترین بازی های آنلاین جهان بازی «Clash of Clans» می باشد. از علت های پرطرفداری آن می توان به رایگان بودن و قابلیت اجرای آن در سیستم عامل اندروید و گرافیک و داستان بازی نام برد که باعث شده عده زیادی از افراد به خصوص کودکان و نوجوانان به راحتی آن را روی تبلت، گوشی همراه و کامپیوتر ، همه جا همراه خود داشته باشند و مشغول بازی شوند.

یکی ازقابل توجه ترین نکات مربوط به این بازی اعتیادآور بودن آن می باشد. یعنی به محض اینکه شما مدت زمانی را صرف آن کنید چون اندوخته هایی در بازی به دست می آورید و کلن (اتحادیه) خود را گسترش می دهید دیگر ترک آن و رها کردن نیمه کاره بازی بسیار برایتان سخت می شود. هر چه که به بازی ادامه بدهید اندوخته های شما بیشتر می شود و ترک بازی برایتان هر روز سخت تر از دیروز است. گاهی هم پیش می آید که ترک بازی برایتان ناممکن می شود.  این اعتیادآوری یک پدیده نوظهوراست که گریبان نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان ما را گرفته است و آنها مجبورند با گردن و شانه های کاملا قوز کرده روی موبایل، ساعت های طولانی را صرف این بازی نمایند. اعتیادآور بودن این بازی قابل توجه ترین قسمت آن است که تقریبا همه ی کاربرانش را دچار می کند تا جایی که صحبت از روش های ترک اعتیاد این بازی هم به میان آمده است.

 

 

اما به نظر شما علت این علاقه و اعتیاد چه می تواند باشد؟

یکی از این علل خجالتی بودن کودکان ما است. بله خجالت. به عقیده روانشناسان خجالتی بودن، کودکان را دچار حس عدم توانایی کنترل بر محیط زندگی شان می کند و این بازی های کامپیوتری هستند که این خلأ را پر می کنند و به آنها احساس قدرت و توانایی تسلط به پیرامون خود را می دهند.

اگرچه بازی کلش رایگان است اما بازی کنندگان می توانند با خرید جم (جواهری سبزرنگ که بسیار در این بازی تعیین کننده است) به میزانی قابل توجه از رقبای خود قوی تر شوند. طبق برخی آمارهای سازندگان این بازی روزانه بیشتر از ۶۵۴ هزار دلار آمریکا از این طریق برای سازندگان کسب درآمد می شود و حتی کاربر ایرانی هم به راحتی و از طریق گیفت کارت ها می توانند از این بازی خرید نمایند.  و برخی از سایت های ایرانی نیز این گیفت کارت ها را البته با دریافت کامزد آن می فروشند.این کار باعث شده که برخی از افراد از این طریق پول های زیادی را به جیب سازندگان فنلاندی این بازی و برخی واسطه های این جابجایی بریزند که این کار خروج ارز از کشور شده است.

در قسمتهایی از بازی برخی از بازی کنندگان بعد از آنکه یک کلن (اتحادیه) را در بازی خود گسترش دادند و آن را قوی کردند؛ آن را با قیمت هایی که معمولا بین ۲۰۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان است از طریق سایت های اینترنتی می فروشند؛ آنچه که خود باعث بروز نوعی دلال بازی پیرامون این بازی شده است.

از آنجا که بیشتر بازی کنندگان کلش را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند، خطر گرایش آنها به این دلال یازی ها وجود دارد.

از مهمترین دغدغه های بازی کنندگان در بازی Clash of Clans افزودن دارایی ها است، که این کار باعث شده بسیاری از افراد را تشویق به هک کردن حساب سایر بازی کنندگان آنلاین برای به دست آوردن دارایی های آنان نماید. حتی روش های هک کردن و دزدی از بازی کنندگان دیگر هم اموزش داده می شود که این باعث تشویق کودکان به جرائم رایانه یا از سنین پایین است.

عقب افتادگی از دروس، شب بیداری های پنهانی و دروغگویی های مکرر  کودکان و نوجوانان نیز از دیگر مضرات ورود این بازی به خانه های ماست.

در مجموع باید گفت Clash of Clans با وجود تمام جذابیت هایی که دارد خطراتی نیز برای فرد و جامعه به دنبال دارد؛ خطراتی که بی شک بیشتر متوجه کودکان و نوجوانان به عنوان مخاطبان اصلی این بازی است و توجه و نظارت هر چه بیشتر مسئولان مربوطه و والدین بر کودکان بخصوص در حوزه فناوری را طلب می کند.

پاسخ دهید