طراحی و معماری فضاهای آموزشی

طراحی و معماری فضاهای آموزشیReviewed by فیروزه اکبری on Jan 2Rating: 5.0طراحی و معماری فضاهای آموزشیدر عصر حاضر، مدرسه از مهمترین نهادهای اجتماعی، تربیتی و آموزشی و اصلی ترین رکن تعلیم و تربیت می باشند که به منظور تربیت صحیح دانش آموزان در ابعاد دینی، اخلاقی،علمی، اجتماعی، آموزشی، اجتماعی کشف استعدادها و هدایت و رشد متوازن روحی و معنوی و جسمانی آنان ، نیاز به فضاهای آموزشی مناسب دارد، به طوری که گویای فرهنگ، آداب و رسوم و سنن ملی و مذهبی می باشد و بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شود.

طراحی و معماری فضاهای آموزشی قسمت اول

ویژگی های معماری مدارس:

مدارس مانند بناهای دیگر تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیرعوامل جغرافیایی، اقلیمی، مصالح، فناوری، عملکرد و عناصر ویژه شکل گرفته اند. مدارس از جمله فضاهای معماری هستند که برابر با خصوصیات جغرافیایی و آب و هوایی هر منطقه احداث می شوند.

در عصر حاضر، مدرسه از مهمترین نهادهای اجتماعی، تربیتی و آموزشی و اصلی ترین رکن تعلیم و تربیت می باشند که به منظور تربیت صحیح دانش آموزان در ابعاد دینی، اخلاقی،علمی، اجتماعی، آموزشی، اجتماعی کشف استعدادها و هدایت و رشد متوازن روحی و معنوی و جسمانی آنان ، نیاز به فضاهای آموزشی مناسب دارد، به طوری که گویای فرهنگ، آداب و رسوم و سنن ملی و مذهبی می باشد و بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شود.

فضاهای مدارس ایران مکان هایی فقیر هستند که حتی در مدرن ترین آنها اثری از رعایت اصول معماری گرافیک محیطی دیده نمی شود. خوش ذوق ترین مدیران و معلمان نیز کاری جز چسباندن چند عکس و پوستر به دیوارها برای روح بخشیدن به فضا نمی توانند انجام دهند.

معماری یک فرآیند فرهنگی بسیارتأثیرگذار بر ذهنیت جوامع بشری است و پیچیدگی های منحصر به فردی دارد. این پیچیدگی ها در جوامعی که چالشهای تاریخی، فرهنگی زیادی پشت سر گذاشته اند، از شدت و اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. معماران که بنا به تعریف متفکران و فرهتگسازان، پیشگامان جامعه هستند، نقش ویژه ای در حرکت تمدن سازی اینگونه جوامع بر عهده دارند.

اگر پنداریم که معماری، خود قابلیت دگرگونی اجتماعی را دارا می باشد، با برانداختن کنش های متقابل اجتماعی و ایجاد کنش و واکنش و تعاملی صحیح و مستمر ما بین سه اصل انسان، معماری و فرهنگ خواهیم توانست با وارونه کردن فضاهای منفی قلمروئی به رشد رسیده را تعریف نماییم. به بیان دیگر معماری نوعی دگرگونی متعالی اندیشه هاست و هنر طبیعت و هنر زائیده دست بشری تلاشی عظیم برای رسیدن به بیانی پایدار است که بتواند دغدغه های جاوید شدن و ماندگاری را پاسخ دهد.

اکنون بیش از صد سال است که مفهوم آموزش و پرورش در مراکز اجتماعی هنوز به عنوان سرفصلی داغ مورد بحث است. آموزش و به تبع آن فضاهای آموزشی بیشترین اثر و نقش را بر ذهنیت و تمدن سازی آن گونه جوامع به عهده دارند. فضاهای آموزشی و در عمده ترین بخش آن مدارس دوره زمانی طولانی تری از عمر انسان ها را در خود جای می دهد. ما باید به دنبال یافتن کالبدی جدید برای اصلاح فرآیند آموزش و پرورش باشیم.

فرآیندی که جهت گیری آن به سوی رشد مسئولیت پذیری ، کار پربار و تداوم در امر آموزش می باشد. هر چند آموزش و پرورش سیاستگذاری هایش تا کنون نتوانسته است شرایطی فراهم کند که موجب پرورش بیش از پیش استعدادهای دانش آموزان شود.

bacec889e9ba1295a1135b0e82bd7884

امروز واژه انسان استادآموز جای خود را به انسان خودآموز و مسئولیت پذیر داده است. از این رو الگو و روشی که بدان نیاز داریم، نگارشی جدید و بهبود یافته نسبت به الگوهای قدیمی نمی باشد. بلکه نیاز، مفهومی کاملا متفاوت از آموزش خواهد بود و البته نظریاتی فراتر از تئوری، هدف ایجاد فضائی بهینه در امر آموزش و یادگیری می باشد. ماهیت فضاهای آموزشی، لازمه ی سرمشقی منحصر به فرد برای پژوهش و ایجاد کنش و واکنش صحیح جهت اموزش و پرورش می باشد. به شرط آنکه تعاملی صحیح و مستمر مابین سه اصل آموزش و پرورش ، دانش آموز و فضای آموزشی برقرار باشد.

طراحی و معماری فضاهای امروزی، در سرتاسر دنیا بر اساس ۳ مورد:

 1. مسئولیت پذیری
 2. کار پربار
 3. یادگیری مادام العمر(تداوم) انجام می گیرد.

این امر در ساختن فضاهای آموزشی با عملکرد بالا تنها به وسیله کنش در مفهوم پژوهش، مبنی بر برنامه های مراکز فراگیری و راهبردهای اجتماعی و اطلاعات کاربردی و عملی در این زمینه میسر خواهد بود که ما از آنها نام می بریم.

 • طراحی اصولی شکل کلی فضای معماری
 • ساختن فضای آموزشی با عملکرد بالا
 • ارائه آموزشهای غیرمستقیم و گروهی با ایجاد کارگاه های جنبی
 • ایجاد فضایی مطلوب و منطبق با شرایط جسمی و روانی دانش آموزان
 • محیط دلپذیر
 • وضوح و خوانایی
 • در نظر گرفتن فضای بازی
 • تنوع
 • مشخص کردن محدوده ها به وسیله کف سازی
 • طراحی جزئیات فضاها با توجه به الگوهای رفتاری کودکان
 • ایجاد حس کنجکاوی و خلاقیت
 • رعایت عوامل زیبایی شناسی
 • رعایت قیاس و مبلمان
 • همسازی با اقلیم منطقه
 • رعایت اصول معماری

 

برگرفته از کتاب طراحی و معماری فضاهای آموزشی تألیف دکتر رضا شاطریان ۱۳۸۹

 

پاسخ دهید