طراحی آیکون برنامه ها

طراحی آیکون برنامه هاReviewed by مهرخ on Nov 28Rating: 5.0طراحی آیکون برنامه هاهر برنامه ای به یک آیکون زیبا و منحصر به فرد نیاز دارد که هم در app store و هم در صفحه اصلی موبایل خود نمایی کند. در عین حال کاربر با دیدن آیکون باید بتواند به کاربردش پی ببرد. چگونه یک آیکون عالی بسازیم که کاربر بتواند با آن ارتباط برقرارکند؟ کار دشواری نیست فقط کافی است چند مورد را در طراحی آیکون رعایت کنید.

طراحی آیکون برنامه ها

هر برنامه ای به یک آیکون زیبا و منحصر به فرد نیاز دارد که هم در app store و هم در صفحه اصلی موبایل خود نمایی کند. در عین حال کاربر با دیدن آیکون باید بتواند به کاربردش پی ببرد.

چگونه یک آیکون عالی بسازیم که کاربر بتواند با آن ارتباط برقرارکند؟ کار دشواری نیست فقط کافی است چند مورد را در طراحی آیکون رعایت کنید.

اول از همه آیکون باید معنا دارد باشد و کاربر با دیدنش کارکردش را بفهمد.

در نگاه اول آیکون تنها چیزی ست که به چشم می آید و مخاطب جمع می کند. وقتی می خواهید برای برنامه تان آیکون بسازید به خاطر داشته باشید که کاربر ها شکل ایکون را با تصاویر قبلی ذهن خود مقایسه می کنند و اگر نتوانند ارتباطی بین آیکون و تصویرهای ذهنی شان برقرار کنند یعنی طراحی آیکون موفقیت آمیز نبوده پس بسیار مهم است که ازتصویر آیکونی گویا و واضح استفاده کنید.

  • از تصاویر انتزاعی استفاده نکنید چون معمولا کاربر ها نمی توانند ارتباطی بین این تصاویر و تصویر های قبلی ذهنی شان برقرار کنند.آیکون game center نمونه ی بسیار خوب این مورد است، تصویر دایره های رنگارنگ و شیشه ای که زیبا به نظر میرسد اما کاربر ها متوجه کاربردش نمی شوند.

circle

  • بهتر است که از تصاویر جهانی برای آیکون استفاده کنید. بعضی از آیکون ها جهانی هستند مانند آیکون پرینت ، ذره بین، پاکت نامه و غیره. مثلا برنامه ی جیمیل از عکس یک پاکت نامه استفاده کرده است که در تمامی دنیا نشان ایمیل است.

gmail

علامتی را پیدا کنید که کاربرد اصلی برنامه تان را به بهترین و ساده ترین شکل بیان کند. و تمام جزییاتی که ضروری نیستند را حذف کنید.

اکثر طراح ها دوست دارند طرحی خاص را انتخاب کنند اما بعضی وقتا جزییات اضافی را به آیکون اضافه می کنند که باعث به وجود آمدن آلودگی بصری می شود و نتیجه ی عکس دارد.

  • از کلمه های اضافی برای گفتن اسم برنامه و کاربردش مانند کلمه هایی مثل بازی کن و یا تماشا کن استفاده نکنید. فقط درمواقعی که کلمه ای جزو لوگو است از کلمات استفاده کنید.

icon1

  • از اضافه کردن عکس های گرافیکی خود داری کنید چون تشخیص دادن این تصاویر در سایز کم امکان پذیر نیست.

icon2

  • برای اینکه تصویری واضح و جذاب داشته باشید در استفاده از جزییات زیاده روی نکنید.

object

  • اگر یک شکل خاص را برای آیکونتان انتخاب کردید جزییات اصلی آن شئی را نگه دارید و بقیه را حذف کنید.
  • از تصاویری برای آیکون استفاده کنید که در نگاه اول هم جذاب باشند و هم کاربرد اصلی برنامه را نمایش دهند.

weather

پس زمینه های مختلف

آیکون باید در تمامی پس زمینه ها قابل مشاهده باشد.

انتخاب آیکون کوچک و قابل تشخیص پایان کار نیست. تست بعد از طراحی مانند تمامی طراحی های دیگر UI برای آیکون ها هم ضروری است. شما از قبل نمی دانید که کاربر ها از چه پس زمینه هایی استفاده می کنند پس باید آیکون را بر تصاویر گوناگون امتحان کنید.

  • دقت کنید که آیکون با پس زمینه ادغام نشود. مثلا در عکس زیر آیکون stocks روی پس زمینه ی تیره به سختی تشخیص داده می شود.

stocks-app

  • مطمئن بشوید که آیکون حالت محو نداشته باشد و شفاف باشد.

clutter

آیکون را روی یک دستگاه با پس زمینه ای که مدام تغییر می کند امتحان کنید تا ببینید روی تصاویر مختلف چگونه به نظر می رسد.

ترجمه: کاری از گروه ترجمه یی لرن اس تی یو، مهرخ اکبری

پاسخ دهید