طراحی آسمان خراش جدید شبیه گوش گیر توسط زاها حدید در ملبورن استرالیا با الهام از گلدان

طراحی آسمان خراش جدید شبیه گوش گیر توسط زاها حدید در ملبورن استرالیا با الهام از گلدانReviewed by فیروزه اکبری on Dec 30Rating: 5.0طراحی آسمان خراش جدید شبیه گوش گیر توسط زاها حدید در ملبورن استرالیا با الهام از گلدانطراحی آسمان خراش جدید شبیه گوش گیر توسط زاها حدید در ملبورن استرالیا با الهام از گلدان

زاها حدید متولد اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد از معماران برجسته بریتانیایی (عراقی‌تبار) در سبک واسازی است که در سال ۲۰۰۴ میلادی حدید نخستین زن بود که به دریافت جایزه معماری پریتزکِر نائل آمد.

او پس از دریافت مدرک ریاضیات از دانشگاه آمریکایی بیروت وارد مدرسه معماری لندن (AA) لندن شد. او بعدها در دفتر معماری «OMA» به کار مشغول شد و در سال ۱۹۷۷ عضوی از آن شد. در سال ۱۹۸۰ دفتر مستقل خود را در لندن ایجاد کرد و در همان سال‌ها در مدرسه معماری (AA) به تدریس مشغول بود. از نمونه کارهای او می توان به موارد زیر اشاره نمود.

zaha11

  • هتل آپارتمان ۵ ستاره پاسارگاد فرشته(۲۰۱۱–۲۰۱۷)، تهران، ایران
  • مرکز مگیدر بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند
  • ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبروک، اتریش
  • ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا
  • سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبروک، اتریش
  • ساختمان مرکزی ب‌ام‌و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان
  • مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان
  • ایستگاه آتش‌نشانی ویترا (۱۹۹۴)، ویل ام راین، آلمان

این معمار برجسته اخیرا قصد دارد آسمان‌خراشی بسیار بزرگ را در ملبورن استرالیا بسازد. این آسمان‌خراش جدید که قرار است شرکت مهندسی  Plus Architecture  کار ساخت ان را بر عهده بگیرد، شباهت زیادی به یک گوش‌گیر بسیار بزرگ دارد و زاها حدید برای طراحی آن از چندین گلدان الهام گرفته است.

مزیت های سبک طراحی این آسمانخراش که علاوه بر شباهتش به گلدان، به چیزی همچون “گوش‌گیر” نیز شبیه است ، این است که:

می توان از فضاهایی خالی قسمت هایی که همانند گلدان، چین خوردگی دارد، استفاده نمود. زیربنای بیشتری نیز در این قسمت ها، در اختیار مهندسان قرار می گیرد. طراحی این آسمانخراش که یک شکل در هم قرار گرفته‌ دارد از طراحی ساختمانی در Brisbane  با شکلی مشابه همین آسمان‌خراش الهام گرفته شده است.

images

گفتیم این ساختمان شبیه به یک گوش گیر به نظر می رسد. گوش‌گیرها طوری طراحی شده‌اند که اجزای مختلف آنها با کو‌چکتر شدن، بر روی یکدیگر سوار شده‌اند. طراحی این آسمان خراش نیز به همین صورت می باشد که این فن طراحی مزایای زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین این موارد، می توان به کاهش ۵۰ درصدی انرژی مورد نیاز برای ساخت آن اشاره نمود. همچنین این طرح می‌تواند کمک زیادی به استفاده از ابزارآلات زیست‌ محیطی کرده و به تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای نیز منجر گردد. ساخت این آسمان‌خراش ۵۶ طبقه در مرحله اخذ مجوز قرار دارد و هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است.

منابع: سایت دانشنامه آزاد ویکی پدیا و سایت گیزمودو

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید