ساخت سریع Parcelable implement با نصب یک پلاگین در اندروید

ساخت سریع Parcelable implement با نصب یک پلاگین در اندرویدReviewed by آریانا on Dec 18Rating: 5.0ساخت سریع Parcelable implement با نصب یک پلاگین در اندرویدآموزش نصب و استفاده از پلاگین IntelliJ/Android Studio در اندروید استودیو

در کنار Serializable ، Parcelable یک نوع داده یا data است که ما معمولا از طریق Intent یا Bundle ، هنگام سوییچ کردن به اکتیویتی یا فرگمنت های دیگر، از آن استفاده می کنیم. این یک رابط برای کلاس هایی است که می تواند نمونه هایی را نوشته و از یک Parcel بازسازی کند.  فرآیند Parcelable سریعتر از Serializable  (یک رابط استاندارد در JDK) می باشد . یکی از دلایلی که وجود دارد این است که ما داریم به صراحت در مورد  serialization process به جای استفاده از reflection to infer صحبت می کنیم. به خاطر همین است که کدها به شدت به این منظور بهینه می شوند.

کلاس ها رابط Parcelable را پیاده سازی می کنند و همچنین باید یک فیلد استاتیک غیر تهی یا non-null به نام CREATOR که نوعی از پیاده سازی Parcelable محسوب می شود، داشته باشند. رابط Creator . علاوه بر این متدهایی وجود دارد که شما باید آنها را لغو کنید.

  • describeContents() : انواع ابجکت های خاص در این مثالِ parcelable’s marshall  رو توصیف کنید. یک bitmask  را که نشان دهنده ی   یک سری از ابجکت های خاص است و توسط parcelable مرتب شده است را بازگردانی کنید.
  • writeToParcel() : آبجکت ها را در یک بسته به صورت فلت یا صاف در می آورد.
  • یک constructor با یک بسته به عنوان پارامتر: همه ی کلاس های متغیر را از بسته یا Parcel فرامی خواند.

همانطور که می بینید، این پیاده سازی به سادگی پیاده سازی Serializable نیست، با ساخت یک کلاس که Parcelable را پیاده سازی می کند، ما باید تعداد زیادی کد boring/similar بنویسیم (به خصوص اگر کلاس شما هیچ متغیر اختصاصی یا private نداشته باشد). بنابراین به عنوان یک نویسنده تنبل مثل من، شما باید از یک ابزار تولید یا generating  استفاده کنید.

در این پست من می خواهم یک پلاگین قدرتمند را در IntelliJ/Android Studio به شما معرفی کنم که این کار را برای شما خیلی راحت تر و به سرعت انجام می دهد.

نصب پلاگین:

مرحله ۱: به صفحه انتشار پلاگین در Github بروید و آخرین فایل jar  ارائه شده را دانلود کنید.

مرحله ۲: در اندروید استودیو، منوی File انتخاب کنید (در ویندوز از   File -> Settings و در MacOS از File -> Preferences ) و سپس Plugin  را از منوی سمت چپ انتخاب نمایید. مانند تصویر زیر:

روی گزینه Install plugin from disk کلیک کنید و فایل jar   را که دانلود کرده بودید، انتخاب نمایید.

گام ۴: روی گزینه “OK” کلیک کنید، پنجره بسته خواهد شد و پلاگین نصب شده است. پنجره زیر ظاهر خواهد شد و شما باید روی “Restart” کلیک کنید تا اندروید استودیو مجددا راه اندازی شود.

استفاده از پلاگین در کلاس:

در ادیتورتان دکمه های ALT + Insert را فشار دهید و Parcelable را انتخاب کنید و گزینه هایی را برای انتخاب در اختیار شما قرار می دهد.

و شما این نتیجه را داشته باشد:

Customer.java

[code]

package info.devexchanges.parcelableplugin;

 

import android.os.Parcel;

import android.os.Parcelable;

 

public class Customer implements Parcelable {

 

private String name;

private int id;

 

public Customer(String name, int id) {

this.name = name;

this.id = id;

}

 

@Override

public int describeContents() {

return 0;

}

 

@Override

public void writeToParcel(Parcel dest, int flags) {

dest.writeString(this.name);

dest.writeInt(this.id);

}

 

protected Customer(Parcel in) {

this.name = in.readString();

this.id = in.readInt();

}

 

public static final Creator CREATOR = new Creator() {

@Override

public Customer createFromParcel(Parcel source) {

return new Customer(source);

}

 

@Override

public Customer[] newArray(int size) {

return new Customer[size];

}

};

}

[/code]

حالا شما کارتان را بدون تایپ کردن کدهای طولانی انجام داده اید. برای دانستن جزئیات بیشتر به صفحه پلاگین در Github بروید و اطلاعات آن را بخوانید. همچنین می توانید برای درک بهتر این مطلب به لینک های زیر هم سر بزنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید