راهکارهایی جهت حفظ امنیت گوشی موبایل

راهکارهایی جهت حفظ امنیت گوشی موبایلReviewed by آریانا on Jul 16Rating: 5.0راهکارهایی جهت حفظ امنیت گوشی موبایلراهکارهایی جهت حفظ امنیت گوشی موبایل

در این مطلب می خواهیم به توصیه هایی در زمینه حفاظت از گوشی‌های تلفن همراه بپردازیم.

امروزه در کشور ما حدود نیمی از مشتریان سیم کارت ها یعنی حدود ۳۰ میلیون نفر در حال استفاده از گوشی های تلفن همراه هوشمند می باشند. این موضوع باعث می شود تا توجه ها به سمت راهکارهای جلوگیری از آلودگی تلفن های همراه به ویروسها بیش از پیش جلب گردد.  همانطور که می دانید به جز استفاده از آنتی فیلترها راهکارهایی مفید برای حفظ امنیت گوشی تلفن همراهتان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

شرکت F-Secure راهکارهایی را در زمینه حفظ امنیت گوشی بیان کرده است که شامل کارهایی که هنگام دانلود نرم افزارها باید انجام داد، نحوه مسدود کردن سرویس‌های ناخواسته و کارهایی که هنگام آنلاین بودن با استفاده از دستگاه تلفن همراه باید انجام داد، می شود.

نحوه ایمن کردن دستگاه تلفن همراه

همانطور که می دانید به خاطر اینکه امروزه بیشتر افراد حساب‌های کاربری شخصی یا کاری و سایر سرویس‌های حیاتی خود را در دستگاه‌های تلفن همراه خود نگهداری می کنند، اگر دستگاه شما گم یا دزدیده شود، زیان‌هایی که خواهید دید تنها به از دست دادن یک دستگاه فیزیکی محدود نخواهد شد.

علاوه بر اینکه حملات آنلاین نرم افزاری برای آسیب رساندن به گوشی شما وجود دارد اما بد نیست که بدانید ساده‌ترین راه برای ورود بدافزارها به دستگاه، نصب دستی بدافزار توسط خود شماست. شما باید علاوه بر حفظ امنیت فیزیکی گوشی خود کارهای زیر را هم انحام دهید.

شما باید ابتدا گوشی خود را قفل گذاری نمایید. این کار باعث می شود تا دستگاه از دستکاری تنظیمات و نصب برنامه‌ها (مانند جاسوس افزارها یا ابزارهای مانیتورینگ) توسط افراد غیرمجاز جلوگیری شود. بهتر است برای این کار از الگوهایی استفاده کنید که برای خود شما قابل یادآوری است ولی دیگران نمی توانند آن را پیدا نمایند.

کار مهم دیگری که می توانید انجام دهید این است که از برنامه‌های محافظت در برابر دزدی استفاده کنید. همچنین شما می توانید از برنامه‌های محافظت در برابر دزدی – که نوعاً امکان از راه دور پاک کردن داده درون گوشی را به شما می‌دهند- استفاده کنید.

زمان دانلود برنامه‌های کاربردی

بعد از تأمین امنیت فیزیکی گوشی همراه، هنگام دانلود برنامه‌ها، سه مرحله زیر را انجام دهید.

اول آنکه برنامه‌ها را تنها از مکان‌های معتبر دانلود کنید. ما توصیه می کنیم که از مکان‌های معتبر، نرم افزار مورد نظرتان را دانلود نمایید.

دوم آنکه درخواست‌های مجوز برنامه‌ها را حتما چک نمایید. فهرست مجوزهای درخواست شده برای دسترسی برنامه را در زمان دانلود برنامه‌ها بخوانید. در صورتی که درخواست‌های دسترسی، دسترسی‌های ویژه یا غیرمرتبطی بود، حتماً علت این دسترسی‌ها را به طریقی از تولیدکننده نرم افزار بپرسید چرا که معمولاً تولیدکنندگان قابل اعتماد چرایی نیاز به چنین دسترسی‌هایی را توضیح داده اند. اگر علت این امر برای شما قانع کننده بود ممکن است دانلود app را انتخاب کنید.

سوم آنکه برنامه‌ها را با آنتی ویروس تحت تلفن همراه اسکن کنید. پس از دانلود برنامه‌ها روی دستگاه خود، از آنتی ویروس تحت تلفن همراه قابل اعتمادی برای اسکن برنامه استفاده کنید.

سرویس‌های ناخواسته را مسدود نمایید.

مکانیزم‌های اخذ سود بیشتر از طریق بدافزارهای تلفن همراه، می‌تواند با استفاده از ارسال پیامک‌های ارزش افزوده، متصل کردن کاربر به سرویس‌های ارزش افزوده با نرخ متفاوت، یا اجبار دستگاه به برقراری تماس‌ با سرویس‌های با نرخ متفاوت باشد. مسدود کردن تماس‌ها یا پیام‌های ارزش افزوده راهی برای کاهش ضررهای مالی حتی در صورت نصب شدن بدافزار است. برای این کار کافی است روی سرویس تماس یا پیامک محدودیت تنظیم کنید.

به این نوع تنظیم محدودیت “call or SMS barring service” یا “premium-rate blocking”  گفته می‌شود. نحوه تنظیم این نوع محدودیت را از اپراتور تلفن همراه خود بپرسید. برخی سرویس‌ها هم شماره PIN یا روش دیگری را برای حذف داوطلبانه این محدودیت فراهم می‌کنند.

زمان آنلاین بودن

با توجه به اینکه امروزه کاربران علاقمند به مرور سایت‌ها از طریق دستگاه‌های تلفن همراه خود هستند، سایت‌های مخربی مشاهده شده که به این دستگاه‌ها آسیب وارد کرده است. برای محافظت در برابر این آسیب اقدام نمایید.

پاسخ دهید