خطر در کمین کاربران ایرانی گوشی های هوشمند

خطر در کمین کاربران ایرانی گوشی های هوشمندReviewed by آریانا on Aug 8Rating: 5.0خطر در کمین کاربران ایرانی گوشی های هوشمندامنیت در فضای مجازی و برنامه های نوشته شده در ایران مورد بحث این نوشته است

قبل از نوشتن راجع به این مسئله،خاطر نشان کنم بنده در این نوشته قصد جبهه گیری در مقابل یک قشر خاص و یا یک مجموعه خاص را نداشته و فقط صرفا جهت اطلاع مخاطبین عزیز این مطلب را مطرح میکنم.

فرض کاربری قصد مدیریت کردن کارت های اعتباری خود را دارد .برنامه های زیادی روی اپ استور های مختلف وجود دارد که اطلاعات کارت های اعتباری و شناسایی کاربر را گرفته و آنها را دسته بندی می کند.کاربر بدون اطلاع از مشخصات توسعه دهنده و اعتبار این برنامه ،برنامه را صرفا با اعتماد به آن اپ استور دانلود میکند و شروع به استفاده خواهد کرد.

برنامه هایی را بر روی فروشگاه های مختلف اپلیکیشن می بینم که حتی  بعد وارد کردن مشخصات کارت خود موجود ی آنلاین شما را نیز نمایش می دهند.و از همه جالبتر که اپ هایی هستند که پا فرا تر می نهند و اطلاعات کارت های شخصی مانند(پایان خدمت ،گواهینامه و کارت ملی )را به بهانه مدیریت این کارت ها،از کاربران درخواست می کنند.

کاربر عزیز آیا میدانید این اطلاعاتی که شما وارد این نرم افزار های می کنید کجا می رود؟به کجا ارسال می شود؟حساس ترین اطلاعات زندگی شما کجاست؟آیا ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرد؟

از دوستی پرسیدم گفت :که این اطلاعات فقط در گوشی خود من ذخیره می شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دوست عزیز ،کاربر عزیز برنامه نویس می تواند تمامی اطلاعات وارد شده شما در این نوع نرم افزار ها را با یک تراکنش  برای خود نیز ارسال کند.

شاید سوال بپرسید چگونه؟؟

ارسال ایمیل از گوشی شما،ارسال اس ام اس از گوشی شما،و از همه مهم تر بعد ارتباط برنامه شما با اینترنت ارسال اطلاعات بر روی یک در گاه خاص ، ممکن است خود برنامه به شما بگوید برای خدمات دهی بهتر یک نسخه از این اطلاعات شما بر روی بانک اطلاعاتی ما ثبت خواهد شد و هزاران راه دیگر.

وحالا با گفتن این موارد باید بتوان راه حل هایی نیز ارائه داد.

راه حل:

۱-عدم استفاده از این نوع ابزار هایی که شما را ترغیب به وارد کردن اطلاعات خصوصیتان خواهد کرد.

۲- در صورت تمایل به استفاده از برنامه هایی استفاده کنید که مجوز ارتباط به اینترنت را از شما نخواهند.

۳- در صورت تمایل به استفاده ، از برنامه های استور های(سایت های ارائه دهنده برنامه های اندروید) معتبر استفاده کنید

۴-در صورت تمایل به استفاده از برنامه هایی استفاده کنید که کمترین اطلاعات  را از شما درخواست کنند(مثلا عدم درخواست cvv  و یا رمز دوم)

وکلام آخر اینکه یکی از اجزا امنیت در فضای مجازی کاربر و آگاهی آن از کاری که در فضای مجازی انجام می دهد است.برای حفظ امنیت در فضای سایبری مهمترین قدم بالا بردن آگاهی کاربران است.و بهره بردن از آموزش هایی صحیح

در انتشار این مطلب کوشا باشید

 

 

امید وارم قدمی هرچند کوچک در برقراری امنیت در فضای سایبری برداشته باشیم

پاسخ دهید