جمع آوری اطلاعات اولیه توسط نفوذگران

جمع آوری اطلاعات اولیه توسط نفوذگرانReviewed by آریانا on Oct 19Rating: 5.0جمع آوری اطلاعات اولیه توسط نفوذگرانمی توان گفت اولین و مهمترین قدم در مهندسی معکوس جمع آوری اطلاعات راجع به سیستم و یا نرم افزار مورد نظر است.

می توان گفت اولین و مهمترین قدم در مهندسی معکوس جمع آوری اطلاعات راجع به سیستم و یا نرم افزار مورد نظر است. بدون داشتن این اطلاعات قدم های بعدی تقریبا بی نتیجه و صرفا مبتنی بر آزمایش و خطا خواهد بود که کاری بسیار وقت گیر و طاقت فرسا است. بدیهی است که هر چه اطلاعات شما در مورد اجزاء سازنده ، روابط بین آنها و سایر موارد بیشتر باشد، قدم های بعدی شما را با سرعت بسیار بیشتری به هدف می رسانند.

در مرحله جمع آوری اطلاعات ، آزمایش های مختلفی بر روی نرم افزار مورد نظر صورت می گیرد که به آنها خواهیم پرداخت.

بررسی فایل های اجرایی به صورت ایستا

مرحله اول از جمع آوری اطلاعات، نیازی به اجرا شدن فایل مورد نظر نداشته و در حقیقت آن را به صورت ایستا بررسی می کند و بیشتر بر روی ساختار فیزیکی فایل تأکید دارد.

شناسایی نوع کامپایلر

شناسایی نوع کامپایلر می تواند استراتژی ما را در مراحل بعد کاملا تحت تأثیر قرار دهد. زیرا معمولا هر کامپایلر در ویندوز ساختار خاصی را برای مدیریت و سازماندهی کدها ، داده ها و منابع در فایل اجرایی خاص خود در نظر می گیرد که با کامپایلرهای دیگر کاملا متفاوت است. درنتیجه شناسایی نوع کامپایلر اولین قدم در جمع آوری اطلاعات محسوب می شود.

معمولا کامپایلرها اسامی، نام ها و برچسب ها را حذف کرده و به جای آنها آدرس ها را در فایل اجرایی جایگزین می کنند. معمولا فایل های اجرایی حاوی هیچگونه رشته های راهنما (Comment)  نیستند زیرا در مرور اول تمام آنها حذف می شوند.

خصوصیات فایل های اجرایی در کامپایلرهای مختلف

اکثر کامپایلرهای سطح بالا ابتدا کدهای نوشته شده را به زبان سطح پایین ترجمه کرده و سپس آن را کامپایل می کنند. این کار بیشتر به دلیل کاهش پیچیدگی های موجود در زبانهای سطح بالا صورت می گیرد و در حقیقت بار کامپایل نهایی را کاهش می دهد. به عنوان مثال زبان C++ Visual متکی بر کامپایلر Macro Assembler و زبان C++ Builder متکی بر کامپایلر Turbo Assembler است. هر چه در مراحل کامپایل جلوتر می رویم، خوانایی برنامه نوشته شده برای انسان کمتر شده و برنامه به سمت کد ماشین پی شمی رود.

در قسمت های بعدی در مورد برخی از خصوصیات مهم فایلهای اجرایی در زبان های برنامه نویسی معروف همچون C++ Visual ، Delphi ، C++ Builder و Visual Basic  صحبت خواهیم کرد.

منبع:کتاب CRACK و تکنیک های نفوذ به نرم افزار نوشته مهندس امید غلامی و مهندس سید بهزاد لاجوردی

پاسخ دهید