تاریخچه و کاربرد آجر در معماری

تاریخچه و کاربرد آجر در معماریReviewed by آریانا on Jul 12Rating: 5.0تاریخچه و کاربرد آجر در معماریآجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن گل ورزیده به عمل می آید. مقاومت آجر بستگی به نوع خاک مرغوب آن دارد

آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن گل ورزیده به عمل می آید. مقاومت آجر بستگی به نوع خاک مرغوب آن دارد که مخلوطی است از ۷۵ درصد خاک رس و ۲۵ درصد سیلت (لای) به علاوه مقدار آب لازم که از آن خشت تهیه می شود و با حرارت کافی به روش های سنتی و یا ماشینی در شکل های گوناگون پخته می شود. آجر یکی از مصالح لاینفک ساختمان بوده و خواهد بود.

حدود هزار سال قبل از پخت آجر به روش قالب زنی خشت ، تهیه آجر به صورت بلوک های نامنظم از گل سفت خشک شده آماده می گردید که ان را به کوره های اولیه برده و با پختن بلوک از آن سرپناه می ساخته اند. در واقع می توان کشف آجر را همزمان با کشف آتش و از دگرگونی زمین در اطراف اجاق های صحرایی که مورد استفاده چادرنشین ها بوده ، دانشت.

به طور مشخص آجر یک واژه ی بابلی می باشد که احکام و دستورات حکومتی بر سطح آن از تراش ملات خشک شده ، خطوط برجسته حاصل می شد. پس از پختن آن به صورت لوح قانون درمی آمده است که احکام زندگی اجتماعی مورد توجه واقع می شده است.

قدیمی ترین لوح آجری از دوران “سارگن” مؤسس امپراطوری “اکاد” مربوط به ۲۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد. بعدا از قالب زدن خشت و پختن ان به نام آجر در بناهای کلده و بابل و آشور و میان رودان بین دجله و فرات استفاده فراوان شده است.

زیگورات چغازنبیل
زیگورات چغازنبیل

از میان بناهای به جا مانده می توان به برج بابل که با آجر ساخته شده است اشاره کرد و نیز بنای چغازنبیل اثر ارزشمندی که حدود ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و در هفت تپه خوزستان واقع است. این بنای عظیم در پنج اشکوب (طبقه) است، طبقه هم سطح زمین به ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر می باشد. ارتفاع این بنا به ۶۲ متر، با هر طبقه پس نشین به شکل پله پله که به نام زیگفرات یعنی سر به فلک کشیده نامیده می شده است. این بنای عظیم و تاریخی دارای دو طبقه ی زیرین ، طبقه اول زیرین ستایشگاه و طبقه دوم زیرین، قبور بزرگان و پادشاهان ایلامی بوده است. در این بنا محل دربندها از اجر نوع لعابدار استفاده شده است. ضمنا آجر نوشته هایی در بین رج های آجرکاری به کار رفته این بنا که دستورات و احکام بوده است که تا امروز به یادگار مانده است.

خط ایلامی در بنای چغازنبیل
خط ایلامی در بنای چغازنبیل

از آجر در معماری قبل از اسلام و به خصوص در بناهای بعد از اسلام تا به امروز بهره فراوان برده شده است. به جرأت می توان گفت چه چیز سبب شده است که بناهای دوران باستان بمانند قبر امیر اسماعیل سامانی در بخارا که در سال ۲۸۵ هجری ساخته شده است. تا امروز این چنین استوار و شکوفا از تکنیک و هنر باقی بماند. مسلما نوع مرغوب آجر و شیوه ی اجرای اصولی ، بخصوص پیوند و اتصالات قطعات آن با یکدیگر از رموز پایداری آجر بوده است. اثری که بسیار مورد توجه ایرانشناسان بزرگ و معماران جهان بوده و تا امروز برای جهانیان به یادگار مانده است.

دزفول شهر آجر
دزفول شهر آجر

در ساختار ساختمان اجری بایستی از پیوند و اتصالات بسیار دقیق نهایت بهره برده شود تا بنا که در واقع سرمایه ی ملی است. آن چنان ساخته شود که سال ها بدون تعمیر و با عمر مفید مورد استفاده جامعه واقع گردد.

مطالب برگرفته از کتاب پیوند و نگاره در آجر کاری

نوشته ی حسین زمرشیدی

پاسخ دهید