تأثیر فناوری های جدید و رایانه بر معماری

تأثیر فناوری های جدید و رایانه بر معماری
تأثیر فناوری های جدید و رایانه بر معماریReviewed by فیروزه اکبری on Apr 29Rating: 5.0تأثیر فناوری های جدید و رایانه بر معماریرایانه سبب شد امکانات تصویری بسیار زیاد و قابل توجهی در طراحی پدید آید و بتوان در فرصتی کوتاه و به سادگی طرح های اولیه متعددی را آزمود و هر کدام را از زوایای گوناگون ملاحظه و بررسی کرد. در این زمینه باید توجه داشت که سطوح و فضاهایی را که می توان به کمک رایانه طراحی کرد، بسادگی با دست و به شیوه سنتی قابل طراحی نیستند.

در زمینه تأثیر فناوری های جدید در معماری می توان به نقش رایانه و انواع نرم افزار در طراحی معماری و سازه اشاره کرد.رایانه سبب شد امکانات تصویری بسیار زیاد و قابل توجهی در طراحی پدید آید و بتوان در فرصتی کوتاه و به سادگی طرح های اولیه متعددی را آزمود و هر کدام را از زوایای گوناگون ملاحظه و بررسی کرد. در این زمینه باید توجه داشت که سطوح و فضاهایی را که می توان به کمک رایانه طراحی کرد، بسادگی با دست و به شیوه سنتی قابل طراحی نیستند.

افزون بر این زمینه، می توان به نقش و کارکرد بسیار مهم رایانه در عرصه محاسبات سازه، قطعات و جزئیات اجرایی اشاره کرد که اماکن طراحی و اجرای سازه های پیچیده را فراهم کرده است.

با وجود این، یکی از نکاتی که هنوز در مراکز آموزش معماری ایران چالش برانگیز است و اساتید و مدرسان در خصوص آن دیدگاه های متفاوتی دارند، موضوع انجام طراحی با دست و به صورت سنتی و یا با رایانه است. اگرچه بسیاری از مدرسان کاربرد رایانه را در طراحی مجاز می دانند ، تعدادی از اساتید همچنان بر انجام طراحی با دست تأکید دارند. طرفداران این دیدگاه معتقدند معماری به عنوان یک هنر، جنبه ای شخصی دارد و طراح باید از توانمندی های فردی خود حداکثر بهره برداری را داشته باشد.

تفاوت دیدگاه ها در این زمینه و تدوین نکردن برنامه های آموزشی یک پارچه به دلیل همین اختلاف عقیده، باعث سردرگمی دانشجویان معماری شده و بهره گیری از فناوری های روز را با مشکل مواجه کرده است.

به نظر می رسد روش مکمل بهترین شیوه در آموزش است به گونه ای که روند طراحی در یک مسیر از شیوه طراحی هنرمندانه با تکنیک های خاص هنری خود به سمت استفاده از ابزاری قدرتمند مانند رایانه استفاده نمود. رایانه حکم وسیله طراح را دارد همانند تکنیک آبرنگ و یا ایربراش در راندو ولی شناخت ناکافی اساتید پیشکسوت از این ابزار نو در حال پیشرفت و درگیر شدن دانشجویان امروزی در جنبه ظاهری استفاده از رایانه بدون یادگیری اصولی شیوه ها و تکنیک های طراحی این مشکل را به وجود آورده است.

منبع: کتاب طراحی و معماری فضاهای آموزشی

تألیف دکتر رضا شاطریان

پاسخ دهید