برنامه نویسی شئ گرا و زبان برنامه نویسی ++C

برنامه نویسی شئ گرا و زبان برنامه نویسی ++CReviewed by فیروزه اکبری on May 8Rating: 5.0برنامه نویسی شئ گرا و زبان برنامه نویسی ++CC++ یک زبان شئ گرا است. زبان C++ امکاناتی برای مدلسازی اشیای دنیای واقعی نیز دارد.

برنامه نویسی شئ گرا شیوه نوینی است که قطعات نرم افزاری را ایجاد می کند که در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که کامپیوتر از قطعات سخت افزاری ساخته می شود، در برنامه نویسی شئ گرا برنامه از قطعات نرم افزاری ساخته می شود. به این ترتیب، سرعت تولید نرم افزار افزایش می یابد. قابلیت خوانایی برنامه هایی که در این روش نوشته می شوند بالابوده، تست، عیب یابی و اصلاح آنها آسان است.

با بعضی از اصطلاحات مهم در برنامه نویسی شئ گرا شروع می کنیم. به دنیای اطراف خود بنگرید. به هر جا که نگاه کنید، اشیایی را می بینید: مردم، حیوانات، گیاهان ، اتومبیل ها، هواپیماها، کامپیوترها و مانند انها. انسان بر اساس اشیاء فکر می کند. ما توانایی عجیبی از انتزاع داریم که ما را قادر می سازد تا به جای اینکه تصاویر صفحه نمایش را به صورت نقاط منفردی از رنگ ها (که در گرافیک پیکسل نامیده می شود) در نظر بگیریم، آنها را به عنوان اشیایی مثل مردم ،هواپیماها ، درخت ها و کوه ها تصور کنیم. در صورت لزوم ، می توانیم به جای اینکه ره ذرات شن فکر کنیم، به ساحل فکر کنیم و به جای اینکه به درخت ها فکر کنیم، به جنگل فکر کنیم و به جای اینکه به اجرها فکر کنیم ، به ساختمان ها فکر کنیم.

اشیاء را می توان به دو دسته تقسیم کرد: اشیای بی جان و اشیای جاندار. اشیای جاندار زنده اند، حرکت می کنند و کارهایی را انجام می دهند. اشیای بی جان مانند سنگ، به نظر نمی رسند که کاری انجام دهند. تمام اشیاء (چه جاندار چه بی جان) چیزهایی مشترک دارند. آنها صفاتی دارند مثل اندازه، شکل و وزن و همه ی آنها رفتارهایی از خودشان نشان می دهند. به عنوان مثال توپ می غلتد، بالا و پایین می رود، پرباد می شود یا باد آن خالی می شود. بچه گریه می کند، می خوابد ، می خندد، راه می رود و چشمک می زند. اتومبیل شتاب می گیرد، ترمز می کند و روشن می شود و حوله آب را خشک می کند.

انسان، اشیاء را از طریق مطالعه ی صفات و مشاهده ی رفتار انها می شناسد. ممکن است اشیای مختلف ، صفات مشابهی داشته باشند و رفتارهای یکسانی را از خود نشان دهند. به عنوان مثال ، می توان بچه ها و بزرگترها را با هم و یا انسان را با حیوان مقایسه کرد. اتومبیل هی سواری و کامیون ها نیز چیزهای مشترکی دارند.

C++ یک زبان شئ گرا است.

با توجه به این تفکر شئ گرایی، زبان های برنامه نویسی ویژه ای مثل C++ طراحی شده اند تا اشیای دنیای واقعی را در مفاهیم موجود در زبان ، مدلسازی کنند. بنابراین زبان C++ علاوه بر ویژگی ساخت یافتگی که در  C موجود است، امکاناتی برای مدلسازی اشیای دنیای واقعی نیز دارد.

C++ برای مدلسازی اشیای دنیای واقعی ، از مفهومی به نام کلاس استفاده می کند. بنابراین، اشیایی مثل اتومبیل و دانشجو را می توان در C++ به صورت یک کلاس طراحی کرد. به عنوان مثال، برای یک ساختمان که شئ ای در دنیای واقعی است، می توان کلاسی را در C++ طراحی کرد.

اگر یک نقشه ی ساختمان در دست داشته باشید، می توانید ساختمان های متعددی با ویژگی های موجود در نقشه ایجاد کنید. به همین ترتیب ، اگر کلاسی در C++ داشته باشیم، می توانیم چندین شئ از این کلاس اسجاد کنیم. تولید شئ از کلاس را نمونه سازی می گویند.

هر کلاس ، تعدادی فیلد دارد که به نام خاصیت خوانده می شود و تعدادی عملیات دارد که فعالیتی را روی شئ انجام می دهند و به نام متد خوانده می شوند.

اشیایی که با استفاده از کلاس ها در برنامه ایجاد می شوند تا پاسخگوی نیاز کاربران باشند، به عنوان بخشی از برنامه ی ساخت یافته محسوب می شوند.

بعضی از ویژگی های زبان C++ :

C++، قابل انعطاف بوده بسیار قدرتمند است. در این زبان هیچ محدودیتی برای برنامه نویسی وجود ندارد. هر آنچه را که فکر می کنید، می توانید در این زبان پیاده سازی کنید.

C++ ، زبان برنامه نویسی سیستم است. برنامه های سیستم، برنامه هایی هستند که امکان بهره برداری از سخت افزار و سایر نرم افزارها را فراهم می کنند. بعضی از برنامه های سیستم عبارتند از: سیستم عامل، مفسر، کامپایلر، ویراستارها، واژه پردازها، مدیریت بانک های اطلاعاتی و اسمبلر.

ارتباط تنگاتنگی بین C++ و زبان اسمبلی وجود دارد و به این ترتیب می توان از تمام قابلیت های اسمبلی در زبان C++ استفاده کرد.

C++، زبان کوچکی است و تعداد کلمات کلیدی این زبان اندک است، تصور نشود که هر چه تعداد کلمات کلیدی زبان بیشتر باشد، آن زبان قدرتمند تر است.

C++ دارای ویژگی شئ گرا است. برنامه نویسی شئ گرا یک سبک برنامه نویسی است که بر اشیای موجود در برنامه تأکید دارد.

C++ نسبت به حروف حساس است. یعنی در این زبان، بین حروف کوچک و بزرگ تفاوت است و تمام کلمات کلیدی این زبان با حروف کوچک نوشته می شوند. به عوان مثال، while یک کلمه ی کلیدی است ولی WHILE این طور نیست. توصیه می شود که تمام برنامه های C++ با حروف کوچک نوشته شوند.

دستورالعمل های زبان C++ دارای ویژگی های زیر هستند:

  1. هر دستور زیان C++ به ; ختم می شود.
  2. حداکثر طول یک دستور، ۲۵۵ کاراکتر است.
  3. هر دستور می واند در یک یا چند سطر ادامه داشته باشد.
  4. در هر سطر می توان چند دستور را تایپ کرد که این کار توصیه نمی شود.
  5. توضیحات می توانند در بین /* و */ قرار بگیرند و یا بعد از // ظاهر شوند:

/* This hs a sample comment*/

 This is another sample comment//

برگرفته از کتاب “برنامه نویسی به زبان C++ ” نوشته عین الله جعفرنژاد قمی

پاسخ دهید