ایجاد پنجره انتخاب رنگ  (Color Picker) در آندروید

ایجاد پنجره انتخاب رنگ  (Color Picker) در آندرویدReviewed by آریانا on Jan 12Rating: 5.0ایجاد پنجره انتخاب رنگ  (Color Picker) در آندرویددر این پست من میخواهم یک کتابخانه به نام AmbilWarna (به معنای "یک رنگ انتخاب کنید") به شما معرفی کنم.

واقعیت این است که، با جستجو در اینترنت، بسیاری از کتابخانه های سه جزئی وجود دارند که قادر هستند به ما برای حل این مشکل کمک کنند، بنابراین ما نباید خودمان یک پالت سفارشی ایجاد کنیم ، لطفا از یکی از آنها استفاده کنید. بیایید یک توسعه دهنده تنبل باشید!

در این پست من میخواهم یک کتابخانه به نام AmbilWarna (به معنای “یک رنگ انتخاب کنید”) به شما معرفی کنم. به نظر من این کتابخانه خیلی خوب است، انتخاب رنگ با آن آسان است که value آن شفاف یا transparent  می باشد و در یک پنجره نمایش داده می شود.

اضافه کردن library dependency

بعد از شروع یک پروژه اندروید استودیو، راحت ترین راه برای استفاده از کتابخانه اضافه کردن dependency به سطح build.gradle (در داخل dependencies scope) اپلیکیشن شماست.

 

همگام سازی gradle و شروع برنامه نویسی!

ایجاد main activity layout

اجازه بدهید یک فایل لایه ساده (XML) برای main activity مان ایجاد کنیم.آن شامل دو تا دکمه  (Button) که  وقتی که رویش کلیک کنید، پنجره color picker را نشان می دهد(با ۲ گزینه: آلفا و بدون ارزش آلفا)  و یک LinearLayout دارد که هنگامی که تکمیل می شود، انتخاب رنگ را به عنوان پس زمینه تنظیم می کند.

activity_main.xml

 

تنظیمات در کد برنامه نویسی

در این کتابخانه پنجره ی انتخاب رنگ توسط AmbilWarnaDialog ایجاد می شود . یک پنجره از طریق ارتباط با  طریق تماس سازنده زیربسازید و سپس آن را نمایش دهید:

 

علاوه بر این آلفا توسط سه پارامتر supportsAlpha  در دیگر سازنده ها پشتیبانی می شود :

 

این کد برای نمایش یک پنجره ی color picker استفاده می شود:

 

در این مثال من بک گراند را برای LinearLayout  با رنگ انتخاب شده تنظیم می کنم. این کد کامل برای main activity است:

MainActivity.java

 

اپلیکیشن را ایجاد کنید و نتیجه زیر را ببینید:

روی “Open dialog” کلیک کنید. یک پنجره عادی با انتخاب رنگ بدون ارزش آلفا نمایش داده می شود:

پس از انتخاب یک رنگ:

اگر روی “Open dialog (with alpha)” کلیک کنید، یک ستون آلفا در سمت راست پنجرا نمایش داده میشود:

و نتیجه کار پس از انتخاب یک رنگ (رنگ یک مقدار شفاف دارد) :

نتیجه گیری

با اسفاده از کتابخانه سه جزئی ، توانستیم یک پنجره ی color picker  به آسانی و با چند کد ایجاد کنیم . البته شما می توانید دسته بندی Color Picker را در آندروید آرسنال (Android Arsenal) به ویژه کتابخانه های رنگ Material design  را ببینید و سعی کنید آنها را بسازید.

منابع:

 

 

 

پاسخ دهید