اورامان، تجلی معماری پایدار

اورامان، تجلی معماری پایدارReviewed by فیروزه اکبری on Apr 23Rating: 5.0اورامان، تجلی معماری پایدارروستای بزرگ و تاریخی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان میان سلسله کوه های تخت و شاهو و کوسالان قرار گرفته است.

روستای بزرگ و تاریخی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان میان سلسله کوه های تخت و شاهو و کوسالان قرار گرفته است.

این روستا از جنوب به شهرستان پاوه، از شمال به شهر مریوان، از غرب به سلسله کوه های تخت و از شرق به شهر سروآباد منتهی می شود. اورامان با ۶۴۰ خانوار و ۳۰۰۰ نفر جمعیت در فاصله ی ۴۶ درجه و ۱۴ دقیقه تا ۴۶ درجه و ۲۸ دقیقه ی طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۱۶ دقیقه ی عرض جغرافیایی قرار دارد.

این روستای زیبا و کم نظیر در دره ی باصفا و سرسبز اورامان با چشمه ها و باغ های زیبا قرار گرفته است. دره ی اورامان در امتداد سلسله جبال تخت بین کوه تخت و قلعه ی معروف اورامان که نظاره گر خانه های پلکانی سنگی با پنجره های آبی رنگ ساخته شده، واقع است.

اما با نگاهی گذرا به غارهای اطراف و نقوش متعدد روی صخره ها و تخته سنگ ها، فرهنگ عامه ، آیین های سنتی ، صنایع دستی و ادبیات عرفانی در می یابیم که ساکنان این روستا بازماندگان اجدادی هستند که غارنشینی، کوه نشینی و دوره ی شکار و گردآوری و روستانشینی را تجربه کرده اند.

اورامان تخت

اورامی ها با دانش بومی خود در بستر زمان از تمامی عناصر طبیعی منطقه سود جسته و از این طریق ضامن بقای خویش در برابر ناملایمات زمانه خود بوده اند. استفاده از غار به عنوان پناهگاه در مقابل حیوانات وحشی و درنده ، استفاده از گیاهان وحشی برای غذا و درمان بیماری های مختلف، استفاده از چوب درختان سخت جهت ابزارسازی و صنایع دستی ، استفاده از شکار جهت تغذیه و لباس و ظرف آب و … همه و همه کانال همواری است که انسان امروزی را به گذشته های بسیار دور رهنمون می سازد.

روستای اورامان تخت ، موزه ی زنده ای است که هنوز هم حیات اجتماعی و اقتصادی گذشته را به همراه زندگی سنتی و بومی در ارتباط با بستر طبیعی پیرامون دارد و بسیاری از تجربیات زندگی دیرین به صورت کمرنگ تر از گذشته و کاملا واضح در آن به چشم می خورد. تعامل انسان و طبیعت در این ارتباط کاملا به همان شیوه ی کهن حفظ شده است.

برگرفته از کتاب اقلیم و معماری ایران نوشته رضا شاطریان

پاسخ دهید