انتخاب های چندگانه با gridview در برنامه نویسی اندروید

انتخاب های چندگانه با gridview در برنامه نویسی اندرویدReviewed by آریانا on Nov 6Rating: 5.0انتخاب های چندگانه با gridview در اندرویددر این پست ما به آموزش برنامه نویسی در رابطه با انتخاب های چندگانه با gridview در برنامه نویسی اندروید می پردازیم.

در این پست ما بیشتر با gridview سروکار داریم. برای مثال غذا را از منوی الکترونیک و عکس ها را گالری انتخاب می کنیم. نتیجه نهایی کار شبیه شکل زیر است.

انتخاب های چندگانه در برنامه نویسی اندروید

دراندروید برای gridview  می توانیم همانند listview از ویژگی هایی مانند GridView.CHOICE_MODE_MULTIPLE_MODAL هم استفاده کنیم اما من این راه حل را پیشنهاد نمی دهم.  دراین پست آیتم ویوهای gridview را تغییر می دهم تا از حالت پیش فرضش بهتر شود.

تغییر آیتم ویوها در gridview:

هر آیتم دو حالت دارد: حالت check و uncheck

مهم ترین ویژگی  برای ما پس زمینه ی قابل تغییر است. کد به صورت زیر قرارکرفته است:

 

آرایش فایل نیز به صورت زیر است:

 

بهینه سازی اداپتور gridview

قدم بعدی این است که با توجه به پیچیدگی اطلاعاتتان اداپتوری را براساس base adapter ویا  ArrayA بسازیدم متد gridview را لغو می کنیم و بعد بنا به حالت هر آیتم پس زمینه اش را تنظیم میکنیم.

 

استفاده از activity ها

منبع ساخت یک activity که تنها یک gridview دارد و تمامی آیتم های clicked event اش تنظیم شده اند در قسمت زیر امده است:

 

اما ارایش ان به چه صورت است؟ همانطور که درکد های بالا میبینید وقتی روی دکمه ای در main activity  کلیک میکنیم برنامه ما را باتوجه به اطلاعات انتخاب شده  ی ArrayListبه activity دیگری  می برد. بنابراین از قسمت activity code اطلاعات را ازintent میگیریم و ان را به نمایش میگذاریم. به صورت زیر:

 

بعد از اجرا یک gridview داریم که کاربر با آن میتواند چندین گزینه برای انتخاب داشته باشد.

انتخاب چندگانه اندروید gridview

بر روی گزینه ی “go to the selected activity” کلیک کنید.

برنام ه نویسی اندروید انتخاب چندگانه

نتیجه گیری:

من راهی را برای داشتن انتخاب های چندگانه با استفاده از gridview را به شما نشان دادم. با گشتن در اینترنت میتوانید راه حل های بهتری را نیز پیدا کنید. امیدوارم راه حل من به درد کارتان بخورد.

ترجمه:  کاری از گروه آموزشی لرن اس تی یو ، مهرخ اکبری