افزایش طول عمر لپ تاپ

افزایش طول عمر لپتاپ
افزایش طول عمر لپ تاپReviewed by بردیا on Aug 20Rating: 4.5افزایش طول عمر لپ تاپدر این مقاله راه کاری هایی به شما ارائه خواهد شد برای افزایش طول عمر لپ تاپ هایتان

افزایش طول عمر لپ تاپ

آیا می دانید که برای افزایش عمر و همچنین کارایی رایانه همراه یا لپ تاپ خود باید چه مسائل و نکاتی را رعایت نمایید؟ با ما همراه باشید.  

مانند هر وسیله ی دیگری، لپ تاپ و رایانه‌ نیز یک عمر مفید دارند و می توان برای افزایش این عمر مفید اقداماتی انجام داد که این رعایت برخی از آنها بسیار حائز اهمیت است.

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که درست زمانی که بیش از هر زمان دیگری به لپ تاپ خود نیاز داشته اید، دچار آسیب و ایراد شده است. شما باید قبل زا اینکه لپ تاپتان آسیب ببیند و نیازمند تعمیر گردد بریا آن به فکر چاره باشید. این یک تصور اشتباه است که تا زمانی که رایانه شما از عهده وظایفش برمی آید باید از آن کار کشید.

هر چند طول عمر یک دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل نحوه استفاده، ورود تکنولوژی های نوین و مدلهای مبتنی بر تکنولوژیهای جدید و …. متفاوت است، اما باید گفت که به طور میانگین عمر مفید یک لپ تاپ سه تا چهار سال تخمین زده می شود که با توئجه به برند لپ تاپ این میزان کم و زیاد می شود . گاهی نیز پیش می آید که یک قطعه از لپ تاپ شما خراب می شود اما به خاطر از دور خارج شدن آن مدل توسط شرکت به خاطر تولید مدل های برتر و بهتر، شما قادر به پیدا کردن آن قطعه خراب در بازار نیستید و همین امر به این معنی است که دیگر عمر لپ تاپ شما به پایان رسیده است.

نکته اول: مراقبت از باتری

معمولا یکی از اولین قطعاتی که در لپ تاپ دچار مشکل می شوند باتری ها هستند. اگر شما خوش شانس باشید و همچنان باتری لپ تاپ شما در بازار موجود باشد شما می توانید با صرف مبلغی باتری را تعویض نمایید و مشکلتان برطرف می شود. در غیر این صورت شما مجبور می شوید برای استفاده از دستگاه خود آن را به پریز برق متصل کنید و در این حالت دیگر نمی توانید از لپ تاپ خود در حین حرکت و هرجایی استفاده کنید و این بدان معناست که با این شیوه لپ تاپ شما به یک دستگاه رایانه شبیه خواهد شد.

پس مراقبت از باطری لپ تاپ یک اقدام ضروری است. اما بریا مراقبت از باتری چه کار باید کرد؟

پس از شارژ باتری آن را از برق خارج کنید.

زمانی که می توانید از پریز برق استفاده نمایید، باتری را کنار گذاشته و از آن استفاده نکنید. به این ترتیب عمر باتری شما بیشتر می شود. اما حواستان باشد در صورت استفاده از پریز برق از محافظ نیز استفاده کنید تا نوسانات احتمالی برق آسیبی به دستگاه شما نرساند زیرا جرقه های کوچک اطراف پریز هنگام وصل لپ تاپ به پریز برق که ناشی از نوسانات برق است به لپ تاپ شما آسیب جدی می رساند و از عمر لپ تاپ شما می کاهد.

پس اکیدا به شما توصیه می کنیم مستقیما لپ تاپ را به پریز برق وصل نکنید و از محافظ برق برای این اتصال استفاده نمایید. همچنین شما باید از از نرم افزارها و ضد ویروس های مناسب و اصل استفاده کنید.

نکته دوم: تمیز نگه داشتن لپ تاپ 

تمیز نگه داشتن لپ تاپ ها کمک فراوانی به افزایش طول عمر آنها می کند زیرا لپ تاپ‌ها بیش تر با محیط و خصوصا دستها در تماس هستند و به همین خاطر خیلی زود کثیف میشوند و این عمر باعث کاهش طول عمر لپ تاپ میشود.

برای تمیز کردن لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب نمناک استفاده نمایید. استفاده از محلول های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین کار هستند نیز می تواند به شما کمنک نماید.  حتما برای تمیز کردن صفحه مانیتور (نمایش) لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود .

نکته سوم: استفاده از از لپ تاپ در محیط مناسب

شما باید از رایانه همراه خود در محیطی صاف و سخت استفاده کنید زیرا  فضای خالی کمی بین قطعات لپ تاپ با یکدیگر و با بدنه وجود دارد. بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضای کافی برای تهویه هوای گرم  خواهد داشت.

گاها دیده می شود برخی از افراد در رختخواب از رایانه همراه خود استفاده می کنند و قرار دادن لپ تاپ روی تشک نرم جلوی تهویه هوای گرم درون لپ تاپ را گرفته و می تواند صدمه جدی به لپ تاپ یا نوت بوک شما وارد کند. شما می توانید رد صورت استفاده زیاد و مداوم از لپ تاپ از وسیله‌ای به نام کول پد (میز لپ تاپ) استفاده کنید که کم مصرف و متصل به برق USB هستند. این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین هستند و چندین خنک کننده ( فن ) همراه خود دارند که باعث خنک شدن و بهبود کار آیی لپ تاپ شما میشود.

لپ تاپ را سر میز غذاخوری نگذارید و در کنار آن از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید زیرا تکه‌های غذا می تواند از میان کلیدهای صفحه کلید به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ کند و یک لپ تاپ کثیف که تکه های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است. اگر نوشیدنی شما روی لپ تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسک، پرسسور و… می شود  و ممکن است لپ تاپ خود را بریا همیشه از دست بدهید.

نکته چهارم: جلوگیری از فشار زیاد روی تاچ پد

بریا افزایش عمر تاچ پد رایانه تان نباید زیاد روی آن فشار بیاورید.  تاچ پد یکی از نیازهای مهم هر لپ تاپ است خصوصا هنگامی که ماوس همراه نداشته باشید. به همین دلیل از فشار آوردن روی صفحه تاچ پد خودداری کنید و سعی کنید اگر از دکمه‌های آن استفاده می کنید آنها را به آرامی فشار دهید.

نکته پنجم: مراقبت از لپ تاپ هنگام جابه جایی

هنگام جا به جایی لپ تاپتان باید همواره نکاتی را رعایت کنید در غیر این صورت لپ تاپ شما با آسیب های جدی مواجه می شود. چنانچه در داخل درایو خود سی دی یا دی وی دی دارید قبل از حمل لپ تاپ آنرا خارج کنید.

لپ تاپ را قبل از جا به جایی حتما خاموش نمایید.  همان طور که می دانید یکی از مهمترین قسمتهای مهم و آسیب پذیر لپ تاپ هارد دیسک آن است که باید بسیار مراقبت شود به همین دلیل در لپ تاپ های جدید قابلیت HDD Protection  تعبیه شده است. به طوری که اگر ضربه ای به لپ تاپ بخورد وقتی لپ تاپ روشن است، هارد را خاموش می کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند.

شما باید هر گونه کابل و لوازم جانبی را از لپ تاپ جدا کنید و همچنین صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد. بهتر است برای جا به جایی از کیفهای مخصوص لپ تاپ استفاده کنید تا لپ تاپ آسیب نبیند. . لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید.

نکته ششم: مواظبت از درایو لپ تاپ

شما می بایست برای افزایش عمر رایانه تان  کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده می کنید از سی دی و دی وی دی خش دار استفاده نکنید؛ چراکه باعث خرابی و آسیب دیدن به لنز درایو می شود. زمانی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتما لپ تاپ را به برق متصل کنید، زیرا رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند، چون در این حالت باتری با سرعت زیادی شارژ خود را از دست می دهند.

اگر باتری کاملا شارژ نباشد و از رایتر استفاده کنید و لپ تاپ خاموش شود، دیسک نوری شما می سوزد. به همین دلیل در لپ تاپ های مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کند.

پاسخ دهید