اختراع زبان جدید برنامه نویسی با نام ‘قلب’ با خط عربی

اختراع زبان جدید برنامه نویسی با نام 'قلب' با خط عربیReviewed by بردیا on Sep 27Rating: 5.0اختراع زبان جدید برنامه نویسی با نام 'قلب' با خط عربیاختراع یک زبان برنامه نویسی جدید توسط یک محقق عرب دانشگاه MIT

اختراع زبان جدید برنامه نویسی با نام ‘قلب’ با خط عربی

 

hhc251رمزی ناصر پژوهشگری در ام.آی.تی زبان برنامه نویسی جدیدی بنام ‘قلب’ (alb) را با استفاده از اسکریپت های عربی اختراع نموده است.
برنامه نویسان همیشه به خلق کدهای ساختار دار و موضن احتمام می ورزند. ولی رمزی ناصر در حال حاضر مشغول توسعه برنامه نویسی با استفاده مستقیم از خط عربی است که در نوع خود در جهان اولین زبان برنامه نویسی با “کد منع: عربی محسوب می شود .
او نام این زبان برنامه نویسی را “قلب” نام گذاری کرده است.ناصر در توضیح کار خودش که ضمنا نوعی کار هنری مفهومی به حساب می آید، گفت: با دیدن زبانهای چینی و … به فکر فرو رفتم که آیا می شود زبان برنامه نویسی را خلق کرد که از ابتدا با زبان دیگری مانند عربی نوشت و از همان موقع سعی کردم دست به توسعه چنین زبانی بزنم.
او که دانشمند علوم کامپیوتر در مرکز هنرو تکنولوژی نیویورک می باشد، چندین الگوریتم گوناگون را با این زبان برنامه نویسی ایجاد کرده ،که میتوان به الگوریتم هایی مانند محاسبه اعداد فیبوناچی و بازی زندگی کانوی اشاره کرد.زبان برنامه نویسی “قلب” خیلی شبیه به زبان برنامه نویسی مولتی پلتفرم معروف به اسکیم است ،که ذات آن در زبان lisp می باشد.
lisp که یکی از زبان های مورد علاقه دانشمندان کامپیوتر می باشد یک زبان برنامه‌نویسی است که در سال ۱۹۵۸ به توسط جان مک‌کارتی اختراع و ارائه شد. این زبان برنامه نویسی ، همانند زبان برنامه‌نویسی پرولوگ، در اکثر موارد جهت برنامه‌نویسی هوش مصنوعی استفاده می شود. با در نظر گرفتن اینکه زبان لیسپ از قوائد دستوری ساده‌ای برخوردار است، تجزیه و توسعه آ آن تغریبا به راحتی انجام می‌شود.

hhc250

آن چیزی که زبان “قلب” را متمایز کرده است بیشتر جنبه بصری آن است که باعث خشنودی ناصر شده است.
ناصر می گوید علم کامپیوتر با زبان انگلیسی پا به عرصه وجود گذاشته است و مهندسی نرم افزار نیز در ایالات متحده امریکا بسط و توسعه یافت و بیشتر زبانهای محبوب ، کتابخانه ها و apis نیز با کلمات انگلیسی مانند “function,” “for,” “if,” “loop,” شکل گرفته است.
پس برای دانشجویانی که زبان آنها انگلیسی نمی باشد مشکل است و اگر ما برای برنامه نویسی برنامه ها از زبانهای خودمان استفاده کنیم مشکل این تیپ افراد نیز حل خواهد شد.
قابل توجه است که ازبان برنامه نویسی “قلب” تحت لیسانس ام.آی.تی به صورت اپن سورس توسعه یافته است و دانشگاه MIT این برنامه را برای توسعه بر روی سایت خود قرار داده است.

پاسخ دهید