آموزش Git در اندروید استودیو قسمت اول

آموزش Git در اندروید استودیو قسمت اولReviewed by آریانا on Jan 2Rating: 5.0آموزش Git در اندروید استودیو قسمت اولدر این آموزش ما درمورد نحوه استفاده از کنترل ورژن Git در اندروید استودیو توضیح خواهیم داد.

در این آموزش ما درمورد نحوه استفاده از کنترل ورژن Git در اندروید استودیو توضیح خواهیم داد. Git یک سیستم کنترل ورژن رایگان توزیع شده است. اگر شما از کنترل ورژن برای توسعه نرم افزار استفاده نمی کنید،  به شما  توصیه می کنم که آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید. Git یک انتخاب خوب از میان نرم افزارهای کنترل ورژن مانند CVS ، Subversion و ClearCase می باشد.

Android Studio در مقایسه با Eclipse  برای توسعه اندروید بهتر است. Android Studio یک محیط برنامه نویسی رسمی برای توسعه اندروید است و بر اساس IntelliJ IDEA می باشد. اگر می خواهید از اندروید استودیو استفاده کنید فقط چند روز زمان کافی است تا بتوانید از آن استفاده کنید.

Git در اندروید استودیو

اندروید استودیو با کلاینت  Git آمد. فقط کافیه که آن را فعال کنیم و از آن استفاده کنیم. پیش نیازی که ما نیاز داریم. شما ابتدا باید Git را  از آدرس http://git-scm.com/downloads  دانلود کرده و روی سیستم تان نصب کنید.

توسعه دهندگان حرفه ای

اگر شما یک توسعه دهنده حرفه ای هستید و با اندروید استودیو و Git کار کرده اید از این مرحله عبور کنید و با مراحل بعدی با ما همراه باشید.

  1. در Android Studio کنترل ورژن را برای پروژه تان به این ترتیب فعال کنید:

VCS –> Enable Version Control Integration

  1. خط فرمان line/terminal را باز کنید و پروژه تان را به Git repository به این ترتیب اضافه کنید:

git remote add <name> <remote_url>

  1. سپس فایل ها را توسط دستور :

VCS –> Git –> Add  VCS –> Commit Changes

و commit/push را توسط دستور زیر اضافه کنید:

VCS –> Commit Changes

تست کنید که Git پیکر بندی شده است یا نه؟

در اندروید استودیو به آدرس زیر بروید:

‘File’ –> ‘Settings’ –> ‘Version Control’ –> ‘Git’.

سپس روی گزینه  ‘Test’ کلیک کنید تا مطمئن شوید که Git  به درستی در اندروید استودیو تنظیم شده است یا نه؟

فعال کردن Version Control Integration

قبل از استفاده از Git یا هر version control دیگر با یک پروژه موجود، ‘version control integration’ باید فعال شده باشد.

در اندروید استودیو به آدرس زیر بروید:

VCS’ –> ‘Enable Version Control Integration

این یک مرحله برای پروژه ای است که در حال حاضر در اندروید استودیو موجود است  و با version control  هنوز یکپارچه نشده ، می باشد.

حالا پنجره ی محاوره ای زیر باز می شود که شامل گزینه هایی برای انتخاب مثل CVS ، Git، Mercurial و Subversion می باشد. حالا ما برای این آموزش Git را به عنوان نمونه انتخاب می کنیم.

اگردر فعال سازی موفق بوده باشید در زیرمنوی Git از منوی CVS شما می توانید گزینه هایی مثل add ، commit و … را ببینید. رنگ فایلها در اکسپلورر پروژه اندروید استودیو از سیاه و سفید به قهواه ای تغییر می کند. این نشان می دهد که فایل ها جدید هستند و در عین حاله به Git server اضافه شده اند.

Gitignore- محروم کردن فایل ها از Git

این یک گام مهم قبل از اضافه کردن فایل های پروژه برای کنترل ورژن Git می باشد. ما نمی خواهیم همه ی فابل ها زا اندروید استودیو، به Git اضافه شوند. فایل هایی مثل generated code ، فایلهای باینری (اجرایی) نباید به Git (کنترل ورژن) اضافه شوند. Git یک ویژگی که برای استفاده در اختیار ما قرار می دهد این است که ما می توانیم به Git لیستی از فایل هایی را که باید از کنترل ورژن حذف شوند را اطلاع بدهیم .

یک فایل TXT  با نام  “.gitignore” ایجاد کنید. ‘gitignore’ نام اصلی اش نیست و یک پسوند اضافه برای این فایل است. این فقط یک فایل متنی است که لیستی از نامهای فایلهایی که باید حذف شوند. شما یم توانید این فایل را در فولدر root پروژه  در اندروید استودیو قرار دهید. فایل  .gitignore را برای پروژه های اندروید ایجاد کنید. این تقریبا برای تمام پروژه های اندروید صادق است.

 

 

ادامه دارد…

 

 

 

پاسخ دهید