آموزش استفاده از لیست ها در آندروید با ListView

آموزش استفاده از لیست ها در آندروید با ListViewReviewed by آریانا on Dec 9Rating: 5.0آموزش استفاده از لیست ها در آندروید با ListViewنمایش چندین آیتم و عنصر در یک لیست یکی از رایج ترین روش ها در اپلیکیشن های اندروید است.

آموزش نحوه استفاده از لیست در اپلیکیشن اندروید

نمایش چندین آیتم و عنصر در یک لیست یکی از رایج ترین روش ها در اپلیکیشن های اندروید است. کاربر می تواند لیستی از آیتم ها را ببیند و بین آنها اسکرول کند. مثل اکتیویتی که در تصویر زیر نشان داده شده است.

معمولا کاربر با لیست ها از طریق نوار ابزار یا toolbar (برای مثال از طریق یک دکمه (button) که لیست را رفرش می کند) در تعامل است. آیتم های لیست هر کدام جداگانه می توانند انتخاب شوند. این انتخاب می تواند نوار ابزار را به روز رسانی کند یا می تواند یک صفحه نمایش جدید را برای انتخاب کردن باز کند. طرح های گرافیکی زیر به خوبی نشان می دهند که با انتخاب یک آیتم از لیست، فعالیت دیگری آغاز شده است.

 

اندروید امکاناتی مثل ListView و کلاس های ExpandableListView که قادر به نمایش یک لیست پایین رونده (قابل اسکرول) از آیتم ها هستند، را ارائه می کند.  کلاس ExpandableListView از آیتم های گروه بندی شده پشتیبانی می کند.

  • انواع ورودی ها برای لیست ها

ورودی های یک لیست یا آیتم های یک لیست، می توانند به طور اختیاری از آبجکت های جاوا باشند. adapter اطلاعات صحیح را از data object  استخراج می کند و این اطلاعات را در یک ردیف از ListView  نمایش می دهد.

این آیتم ها معمولا مدل داده (data model) از یک لیست نامیده می شوند. یک adapter می تواند داده هایی را به عنوان ورودی دریافت کند.

  • Adapter

یک adapter می تواند مدل داده را مدیریت کند و آن ها را با individual entries در ویجت هماهنگ و سازگار می کند.یک adapter کلاس BaseAdapter را توسعه می دهد.

هر خط در ویجت داده هایی را که متشکل از یک لایه (که می تواند شامل مجموعه ای از چیزهایی که شما می خواهید باشد)  هستندف نمایش می دهد. یک خط معمولی در یک لیست یک تصویر در سمت چپ و دو خط متنی در وسط دارد که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

یک layout file برای این گونه خط ها ممکن مثل کد زیر باشد.

 

 

adapter هر لایه را برای هر ردیف در متد  getView() ، inflate می کند و داده ها را در هر ردیف به ویوهای منحصر به فرد اختصاص می دهد.

adapter از طریق متد setAdapter بر روی آبجکت های ListView اختصاص داده شده است.

نکته:

Adapter ها فقط توسط ListView استفاده نمی شوند بلکه از طریق سایر view هایی که AdapterView را گسترش می دهند، مثل Spinner ، GridView ، Gallery و StackView  نیز استفاده می شوند.

  • فیلتر کردن و مرتب سازی

فیلتر کردن و مرتب سازی داده ها توسط adapter هندل می شود . شما باید منطق تان را در اجرای adapter سفارشی پیاده سازی کنید.

  • به روز رسانی داده ها در آداپتور

متد notifyDataSetChanged() روی Adapter ، اگر داده باشند changed و اگر داده جدید باشند، available نامیده می شوند.

  • Listener

در یک لیست برای واکنش نشان دادن به انتخاب ها باید OnItemClickListener را برای ListView تان تنظیم کنید.

 

 

 

 

 

 

 

۲ نظر

پاسخ دهید